Šachisté ŠK Světlá nad Sázavou vyhráli Česko-slovenskou extraligu družstev žen 2017

Od úterý 13. června se ve Sportovním centru Pěšinky ve Světlé nad Sázavou konal osmý ročník Česko-slovenské extraligy žen. Bojovalo se o tituly mistra České republiky družstev žen a mistra Slovenské republiky družstev žen.

K bojům o tituly a medaile nakonec nastoupila čtyři družstva, neboť některé týmy nebyly schopny zajistit účast svých žen. Hrálo systémem každý s každým dvakrát. Tempo hry bylo 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie s přidáváním 30 sekund na každý tah od začátku partie pro každého hráče.

Favoritem Česko-slovenské extraligy žen 2017 byla Beskydská šachová škola, která se z vítězství radovala v předchozích čtyřech ročnících v řadě po sobě. První polovinu turnaje však nejlépe zvládl domácí tým. Šachový klub Světlá nad Sázavou porazil v prvním kole Beskydskou šachovou školu poměrem 2:1. V druhém kole porazil domácí ŠK hráčky Liptovské šachové školy poměrem 2,5:0,5 a stejným poměrem vyhrály domácí hráčky i nad týmem Žďáru nad Sázavou. BŠS porazil zástupce Slovenska i Žďár 2,5:0,5. Duel hráček z Liptovského Mikuláše se Žďárem vyhrály Slovensky 2:1.

Do druhé části turnaje tým z Frýdku-Místku posílil a snažil se popáté získat extraligový titul. Duel s domácím týmem však skončil remízou 1,5:1,5 a Světlá si držela tříbodový náskok. Drama však slibovalo další kolo, neboť Liptovská šachová škola na duel s ŠK Světlá též posílila. Domácí hráčky však zabojovaly a s několikanásobným Mistrem Slovenska uhrály remízu 1,5:1,5, což stačilo k udržení první pozice. V posledním kole vyhrály domácí hráčky na poslední šachovnici a titul jistily dvěma remízami. BŠŠ Frýdek-Místek v dalších dvou duelech vyhrála jasně 3:0 a vybojovala druhé místo. Liptovská šachová škola porazila Žďár i v odvetě a skončila na třetí příčce. Žďár nad Sázavou sice nezískal žádný zápasový bod, ale uhrál čtyři partiové body a byl nebezpečným soupeřem pro všechny týmy.

Vítězem 8. ročníku Česko-slovenské extraligy žen a mistrem České republiky družstev žen pro rok 2017 se stal Šachový klub Světlá nad Sázavou. ŠK Světlá hrál v sestavě Nela Pýchová, Simona Suchomelová a Šárka Volaninová. V roli náhradníka byla připravena Renáta Brožová, trenérem byl mezinárodní mistr Petr Pisk a vedoucím týmu byl Zdeněk Fiala.

Druhé místo v Česko-slovenské extralize žen a zároveň druhé místo v Mistrovství ČR družstev žen 2017 vybojovala Beskydská šachová škola, která hrála v sestavě: Kristýna Novosadová, Martina Fusková, Tereza Beluská a Kristýna Laurincová. Trenérem a vedoucím týmu byl Pavel Benčo. Třetí místo v Česko-slovenské extralize žen obsadila a mistrem Slovenské republiky družstev žen pro rok 2017 se stala Liptovská šachová škola, která hrála v sestavě Alexandra Zvariková, Karolína Turková, Simona Koreňová a Daniela Ďatelová. Trenérem a vedoucím týmu byl Karol Pekár. Čtvrté místo v Česko-Slovenské extralize žen obsadilo a bronzové medaile z Mistrovství ČR získalo družstvo TJ Žďár nad Sázavou, které hrálo v sestavě: Zuzana Podrázská, Eva Kořínková a Barbora Houdková.

Nejlepší hráčkou na první šachovnici byla Nela Pýchová z ŠK Světlá nad Sázavou. Nela uhrála pět bodů z šesti partií a její výkon byl na úrovni 2282. Na dalších šachovnicích uhrály nejlepší výsledky hráčky BŠŠ Frýdek-Místek. Martina Fusková získala na druhé šachovnici čtyři body a Tereza Beluská na třetí desce 5,5 bodu. Kristýna Laurincová získala v roli náhradnice dva body ze tří partií.

Mistrovství bylo realizováno díky finanční podpoře Kraje Vysočina a města Světlá nad Sázavou. Poháry a medaile předali nejlepším týmům náměstek hejtmana Kraje Vysočina Josef Pavlík a zastupitel Kraje Vysočina Jan Tecl.