Mobily na táborech – jak to vidím já

0

tábor, letní tábory, letní tábor, mobil, mobilní telefon


Nedávno se rozpoutala poměrně vášnivá debata o tom, zda zakazovat nebo nazakazovat dětem mobily na táborech. Velmi k tomu přispěl i rozhlasová diskuse, které se účastnila Michaela Jílková. Jak se na tuhle problematiku dívám já? Myslím, že – nakonec jako všechno – to není úplně černobílé.

Jsem přesvědčen o tom, že provozovatel tábora nemá právo mobil dítěti zakázat – je to hodně tenký led ohledně práv dítěte atd. Vtom jsem za jedno spaní Jílkovou. Dovolím si ale nesouhlasit vtom, že by omezení mobilů mělo za následek zabránění kontaktu rodičů sdítětem. Na našich táborech to funguje tak, že rodiče mají kdispozici číslo na hlavního vedoucího a mohou kdykoli zavolat a sdítětem mluvit. Rodiče také vědí, vjakých časech je případně vhodné volat, aby to nenarušovalo táborový program. Tvrzení „dítě nemá na táboře mobil, nemůže být vkontaktu srodiči“ bych tak považoval za hodně zkratkovité.

Také je třeba brát vúvahu, že je pryč doba, kdy jsme byli na táborech odkázáni jen na dopisy nebo pohledy, takže když se něco dělo, rodiče se to dozvěděli za čtyři dny. Dnešní svět je prostě jiný a mobily kživotu patří. Je to podobné jak snávštěvami rodičů na táboře – můžeme je nedoporučit, rodičům vysvětlit, proč nejsou vhodné, ale těžko je můžeme zakázat.

Navíc zastávám názor, že pokud něco chceme – jako vedoucí – po dětech, měli bychom to sami dodržovat. A ruku na srdce, dovedete so představit, že pojedou na tábor vedoucí nebo instruktoři ve věku 16 let a nebudou mít mobil? To je často větší problém, než u dětí. :-)

Nejlepší je tábořit vmístě, kde není signál a nemít možnost telefon dobít. Tím se to všechno vyřeší samo. Je to sice škoda, ale i takových míst ubývá. Jaké tedy vidím řešení?

Cest je několik.

Jednak je třeba vysvětlovat rodičům. To oni ve většině případů rozhodují o tom, jestli má dítě mobil ssebou.

Pak je třeba mít na táboře bezpečné místo, kam si děti mohou telefony uložit a kdykoli si ho vyzvednout. Neztratí se tam a nepoškodí a zároveň jsou děti, přeci jen, trochu pod kontrolou vjeho využívání.

No a hlavně, je potřeba mít na tábor připravený takový program, který děti pohltí a po mobilu za celou dobu ani nevzdechnou. Ono je to celkem jednoduché… Tábory, kde děti sedí věčně na mobilech a mají čas volat a psát na všechny strany bych nepovažoval za dobré tábory. Na našich táborech problém s mobily u dětí nemáme.


Autor: Jan Burda Článek může obsahovat komerční sdělení.

Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
Vysíláme živě.cz