Básník a vězeň z Guantánama Moazzam Begg hostem MFDF Jihlava

Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se koná od 24. do 29. října, hostem bude britský aktivista muslimského původu Moazzam Begg.

uniweb weby

Na festival přijede jako lektor Inspiračního fóra, unikátního projektu sloužícího k objevování nových témat a námětů pro dokumentární filmy. V minulých letech se jej zúčastnili například držitel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjian, mírový aktivista Tariq Ali či členové aktivistických skupin Femen a Vojna. Kurátorem Inspiračního fóra je režisér a producent Filip Remunda.
„Inspirační fórum je místem pro setkávání s výraznými osobnostmi. Právě jejich pohled a zkušenost směruje diváky i tvůrce na podstatné otázky. Moazzam Begg je kontroverzní a nesmírně zajímavou postavou. Málokdo odkrývá problémy a paradoxy dnešního světa tak průzračně jako on. Stane se průvodcem mezi politikou George W. Bushe a Baracka Obamy, mezi válkou a mírem, uzavřenou a otevřenou Evropou, terorismem a aktivismem. Oba póly mají své logické důvody i důsledky – a Moazzam Begg je jako pomyslný Jekyll a Hyde zosobňuje zároveň,“ charakterizuje hosta Inspiračního fóra ředitel festivalu Marek Hovorka.

S nálepkou nepřátelského bojovníka

Vězeň, bojovník za lidská práva, aktivista, spisovatel a básník. Moazzam Begg se narodil ve Velké Británii muslimským rodičům a již od mládí se aktivně angažuje v islámské politice. Po ročním vězení v Kabálu a dvouletém pobytu v americkém Guantánamu založil organizaci Cageprisoners, jejímž prostřednictvím bojuje za práva vězňů. Dlouhodobě se snaží vstupovat do zahraničních debat, přispívá do britského i zahraničního tisku a přednáší na univerzitách. Vyjadřuje se například k otázkám mučení vězňů a protiteroristické legislativě. Moazzam Begg také vystupuje v několika dokumentárních filmech zabývajících se lidskými právy, mimo jiné v oscarovém snímku z roku 2008 Taxi na temnou stranu (Taxi to the Dark Side) režiséra Alexe Gibneyho. Svůj životní příběh sepsal v knize s názvem Enemy Combatant. Je to vůbec první dílo, které bylo publikováno guantánamskému vězni.
Nálepku „Nepřátelský bojovník“, což je překlad názvu Beggovy knihy, mu přiřkla americká vláda v podezření ze členství v teroristické skupině Al-Káida. Bez obvinění strávil v Guantánamu téměř tři roky a bez vysvětlení byl propuštěn. Několik Beggových básní vyšlo v básnické sbírce Poems from Guantánamo.

Autor: Filip Kršiak


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
11.10.2013 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy