Černvír - nejstarší krytý dřevěný most na Moravě

0

Turistické cíle


V Černvíru u Tišnova, poblíž daleko známější architektonické památky hradu Pernštejn, nalezneme nejstarší krytou dřevěnou lávku na Moravě.

img-7482.jpg

Most v Černvíru

Nad řekou Svratkou, která touto starobylou obcí protéká, se klene už více jak 290 let! Letopočet 1718 je vysekán na pamětní dřevěné plaketě na jednom z trámů. Hlavním materiálem pro jeho výrobu bylo jedlové dřevo, jen některé části jsou dubové. Značná část tohoto dřeva pochází ještě z původní stavby. Pouze šindelová střecha byla kompletně zrekonstruována v roce 1971.

img-7486.jpg

Výhled z mostu

Řeka Svratka je v Černvíru na 58. kilometru od pramene a není ještě tak široká, jak ji známe například z Brna. Tomu odpovídá i délka lávky. Je dlouhá 32 metrů, široká 2,6 metrů a uprostřed je podepřena kamenným pilířem. Most je věšadlové příhradové konstrukce se sedlovou střechou ukončenou valbičkami.
Během své dlouhé existence zažila lávka i katastrofické scénáře. Jednou to byl požár způsobený odhozeným nedopalkem, který zapadl do dřevěné konstrukce. Naštěstí se jej místním podařilo zavčas uhasit. Na konci druhé světové války se zde zase odehrála přestřelka mezi německou policií a místními partyzány.

V okolí můžeme nalézt na Svratce ještě další kryté lávky. Je to například v obci Švařec u Štěpánova nad Svratkou nebo lávka v Prudké u Doubravníku. Nad říčkou Nedvědičkou se zase klene krytá lávka kousek pod hradem Pernštejn.

GPS souřadnice 49°26'36.856"N, 16°20'50.604"E


Autor: Petr Novák


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
Vysíláme živě.cz