Craig Baldwin míří na festival dokumentů do Jihlavy

Americký nezávislý filmař a experimentátor Craig Baldwin bude jedním z hlavních hostů 17. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava od 24. do 29. října.

uniweb weby

Kromě toho, že Baldwin bude zastávat roli porotce soutěžní kategorie Opus Bonum, mohou diváci na festivalu zhlédnout i výběr jeho tvorby. V rámci Industry programu se bude už podruhé během festivalu konat workshop pro talentované evropské producenty Emerging Producers se dvěma českými zástupkyněmi.

Craig Baldwin

„Craig Baldwin je výraznou osobností amerického experimentálního filmu. Divákům chceme představit jeho tvorbu prostřednictvím pěti filmů. Zároveň bude jediným porotcem soutěžní kategorie Opus Bonum, a rozhodne tak o nejlepším světovém dokumentárním filmu na festivalu. Jde o unikátní koncept, který umožňuje, aby se porotce rozhodl bez kompromisů a zvolil mezi snímky ten nejlepší,“ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.
Craig Baldwin se narodil v roce 1952 v Kalifornii. Při svých studiích na San Francisco State University se poprvé setkal s filmem tvořeným koláží, když studoval pod vedením experimentálního filmaře Bruce Connera. Poté, co dokončil svůj první film Wild Gunman, objevil potřebu bořit hranice mezi vysokým a lidovým uměním, stejně tak jako mezi politickým a uměleckým vyjadřováním. Baldwin se zajímá také o jiné druhy umění, jako je copy-art nebo performanční umění.
Baldwinův filmařský styl je charakteristický použitím metody found footage, kdy filmař zpracovává „nalezený“ materiál. Baldwin ve svých dílech stříhá dohromady záběry především z různých děl filmové či televizní produkce, reklam, béčkových filmů a archivních záznamů. Skládá je do nových kontextů, které obohacuje o politický komentář kritizující kapitalismus a konzumní společnost. Z Baldwinovy tvorby diváci budou mít možnost vidět pět filmů. Wild Gunman z roku 1978 je prvním snímkem, ve kterém Baldwin použil metodu found footage, když sestříhal dohromady televizní reklamy s béčkovými filmy. O osm let později vznikl RocketKitKongoKit (1986) o pronajímání území Konga pro testování raket. Další vybraný snímek ¡O no Coronado! je zajímavý tím, že je v něm poprvé použit i materiál natočený samotným režisérem. Ve filmu Tribulation 99: Alien Anomalies Under America (1992) režisér pomocí metafor a asociací představuje vizi o příchodu konce světa. Jeho nejznámějším a zároveň nejméně typickým filmem pro celou tvorbu je Sonic Outlaws (1995) o skupině hudebních pirátů Negativland, kteří byli v roce 1991 zažalováni kapelou U2 a Island Records za porušení práv, když z jedné jejich písničky vytvořili parodickou koláž.

Emerging producers

V rámci propagačního a vzdělávacího workshopu Emerging Producers, který je zacílen na talentované producenty dokumentárních filmů ze zemí Evropské unie, se letos mezi mezi devatenácti účastníky představí i dvě české zástupkyně, Pavla Kubečková a Pavlína Kalandrová.
Hlavním cílem tohoto workshopu je propojit talentované evropské producenty s filmovými profesionály, zlepšit jejich orientaci na filmovém trhu a zvýšit potenciál budoucích evropských koprodukčních projektů.

Autor: Filip Kršiak


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
so 21.09.2013 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy