Dílo Lubomíra Kressy st. představí v Třebíči

0

galerie tympanon, muzeum vysočiny třebíč, výstava


Galerie Tympanon Muzea Vysočiny Třebíč nabídne ve čtvrtek 3. srpna od 17.00 vernisáž výstavy nazvané Lubomír Kressa st. - výběr z díla k nedožitým pětasedmdesátinám s úvodním slovem Jana Dočekala.

„Malíř, grafik, sochař, keramik a pedagog Lubomír Kressa (6. 12. 1941–20. 7. 1981) dostal od osudu jen osmnáct tvůrčích let. Vytvořit rozsáhlé dílo výrazných kvalit. Patřilo k tomu nejlepšímu, co v jeho době u nás vznikalo v surrealistickém malířství a sochařství. Dráhu umělce nastoupil až v jednadvaceti letech, kdy byl přijat ke studiu uměleckého kovářství a zámečnictví na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově.
Rozvíjel autonomní tvorbu v kresbě, malbě, grafice, sochařstvía okrajově i v keramice. Mnohotvárnou, důsledně koncipovanou tvorbou byl obrácen k člověku, k jehokomplikované individualitě. Dominantní složkou tvorbymonotypů z obvazové tkaniny učinil stylizaci lidské postavy a organické tkáně. V další vývojové fázi přetiskoval černé gázové postavy do školních deskriptivních a architektonických výkresů, později je konfrontoval s kresbou nebo s malbou interiérů či krajin s krystaly polodrahokamů. V poslední třetině 70. let tvořil kresby bělobou na černý papír. Vznikly složité struktury evokující spleť živé tkáně. Technologii tisku z lékařské gázy originálně uplatniltéž v surrealistických malbách. „Tkáňový" charakter vtiskl také převážné části tvorby sochařské,“ popisuje tvorbu Lubomíra Kressy Jan Dočekal.

Výstava potrvá do 10. září.Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...