Do Ji.hlavy dorazila norská expedice a Máša z Pussy Riot, začíná Inspirační fórum

Třetím dnem pokračuje ve čtvrtek 29. října v Jihlavě devatenáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.

uniweb weby

Ve středu 28. října dopoledne dorazila na Letiště Václava Havla Marie Aljochinová, první z trojice nejočekávanějších festivalových hostů. Bývalá členka ruské punkové skupiny Pussy Riot se dnes virtuálně setká se zakladatelem portálu WikiLeaks Julianem Assangem. Sama říká, že mají v podstatě hodně společného, přestože jsou oba v dnešní společenské diskuzi vnímáni jako dva protipóly. Julian Assange bývá označován za někoho, kdo straní Rusku a poškozuje Spojené státy americké, Pussy Riot údajně činí totéž, jen naopak – straní Americe a ohrožují Rusko. Přesto se ale obě osobnosti už jednou setkaly a vnímají to zcela jinak.
Do Ji.hlavy také dorazily filmové kopie cestovatelských filmů norského dobrodruha Thora Heyerdahla. Projekci v DKO II ve středu uvedl Halfdan Tangen, ředitel jednoho z nejpopulárnějších norských muzeí – Muzea Kon-Tiki.
Heyerdahlovy filmy na festivalu doprovází také výstava plakátů, které návštěvníky detailněji seznámí s životem dobrodruha a objevitele. Ještě blíže se k Heyerdahlovým dobrodružstvím můžete dostat dnes v odpoledních hodinách na dílně s českým režisérem Petrem Horkým, který se s tímto dobrodruhem a antropologem poprvé setkal před 18 lety a od té doby spolu natočili několik cestopisných filmů a procestovali na 32 zemí. „Thor Heyerdahl byl vždy přítomný v tom, co dělal,“ popsal Horký svého kamaráda a vzor.

Historická procházka napříč Evropou

Dalším soutěžním českým dokumentem je historická procházka Jana Gogoly ml. s titulem Exkurze aneb Historie současnosti. Gogola se vydal se svým štábem na pět světových turistických památek, jako je křižník Aurora, Berlínská zeď nebo římské muzeum, aby znovu prozkoumal zavedené vnímání těchto historických monumentů. „U Aurory mě zajímala podoba osobní i společenské revoluce dnes, avšak o míře odstupu, se kterou se dnešní Rusko vztahuje ke komunistické revoluci, jsem nevěděl. Rusko jako by vidělo budoucnost v delší historii či ve velké říši národa a boha,“ řekl Jan Gogola.

Sedmnáct pohřbů v Ji.hlavě

Ve čtvrtek 29. října pokračují projekce televizních záznamů pohřbů významných českých myslitelů.

Poté, co se festivaloví diváci, mnozí poprvé, rozloučili s osobnostmi z let 1914–1958, přesouváme se do dob nedávných. V druhém sále jihlavského Domu kultury dnes večer znovu odejdou na věčnost filozof Jan Patočka, herec Jan Werich, scenárista Jaroslav Dietl, spisovatelé Jaroslav Seifert a Dominik Tatarka. Pásmo reportáží ze smutečních obřadů završí rozloučení, které stále rezonuje českou společností – poslední záznam dá divákům prostor pro tichou vzpomínku na prvního prezidenta České republiky a dramatika Václava Havla.
Na loňském ročníku prezentoval dokumentarista Martin Kohout svůj tehdy nehotový film Česká cesta v sekci Work-in-progress. O rok později se na Ji.hlavu vrací, ale tentokrát v soutěžní sekci Česká radost. Výslednou podobu České cesty osobně uvede a s diváky prodiskutuje ve 12 hodin v sále DKO. Vít Klusák začal loni s kamerou hledat odpověď na otázku, proč se Andrej Babiš vydal do politiky. Poté, co dokončil filmový portrét ministra zahraničí s názvem Matrix AB, sám přiznává, že je odpovědi už poněkud blíže, avšak nemůže říct, že je blíže pravdě. Klusák sleduje Andreje Babiše v době komunálních voleb, kdy politik údajně proti svému přesvědčení vyráží s koblihami mezi voliče, aby je přesvědčil o svých úmyslech a vůli konat obecné dobro. Matrix AB má svoji světovou premiéru ve čtvrtek v 19.00 v DKO.

Světové festivaly v Jihlavě

Ve čtvrtek večer se na akci nazvané Festival Hub sejde devět zástupců světových filmových festivalů, aby v šesti a půl minutách představili aktivity svého festivalu. K dispozici mají pouze dvacet slidů a každému se mohou věnovat přesně dvacet sekund. Takový způsob prezentace nese název PechaKucha Night. Festival Hub je součástí projektu Festival Identity, který se soustředí na vytváření společné platformy pro setkávání zástupců festivalů. Ti tak mohou efektivněji sdílet myšlenky a nápady a rozvíjet mnohonárodnostní a multikulturní síť festivalových komunit. Festival Identity bude letos hostit zástupce filmových festivalů Berlinale, IndieLisboa, Busan IFF, Bergen IFF, True/False FF, Crossing Europe, Astra FF, Tromsø IFF, Visions du Reél atd.

Nezapomeňte si zacpat uši, přijedou Shampoo Boy

Svoji českou premiéru si na MFDF Ji.hlava odehraje i smetánka evropského (post)noisu, vídeňské trio Shampoo Boy. Renomovaný evropský elektronik Peter Rehberg spolu s DJkou Christinou Nemec a zástupcem techno undergroundu Christianem Schachingerem vystoupí v jihlavském klubu Soul ve čtvrtek ve 21.00. Festival svým návštěvníkům k této příležitosti nabídne ochranné ucpávky do uší. Koncert se koná za podpory Rakouského kulturního fóra v Praze.

Autor: Michaela Cmíralová


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
čt 29.10.2015 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy