Do Polska stojí za to se podívat, vzkazuje politolog Maciej Ruczaj

Hostem Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě byl člověk, který ukazuje Čechům, že Polsko může být zajímavé: politolog a vedoucí programového oddělení Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

uniweb weby

Maciej Ruczaj se přistěhoval do Prahy před patnácti lety s rodiči, kteří tam pracovali. Jako vedoucí programového oddělení Polského institutu se snaží ukazovat, že Polsko je zajímavý stát. K tomu využívá hlavně polskou kulturu, která je podle něj jedním z nejlepších polských vývozních artiklů.

Proč podle vás Polsko je specifická země?
Především pro to, že se jedná o společnost patřící k té západní civilizaci, kterou tvaroval katolicismus. Na druhou stranu se ale nachází na hranici s civilizacemi východními. Během dějin ta východnost začala být součástí polské identity a kultury.

Kde teď Poláci mohou v Evropě hledat svoji identitu?
Identita je vždycký mnohoúrovňová, mnohovrstevná. To znamená, že na nějaké úrovni budu prostě občanem Varšavy nebo Gdaňsku, na nějaké budu Polák, Středoevropan, Východoevropan nebo Evropan. Vždy se to definuje ve vztahu k něčemu. Já myslím, že pro nás jako pro Poláky je důležité, že nejsme jednoznačně součastí západu nebo východu, prostě ty prvky spojujeme. A to nás dělá vnímavějšími k mnoha věcem.

Jak dnes podle vás vypadají polsko-české politické vztahy?
Jsou velmi dobré, ale někdy jenom v té deklarativní úrovni. Na mnoha úrovních spolupracujeme, snažíme se o koordinaci, například společná politika v rámci Evropské unie, společné postupy. Na druhou stranu je ještě spoustu věcí, které by se daly zlepšit. Byl bych rád, kdyby se ty deklarace často proměňovaly v konkretní věci. Jako třeba aby mezi Vratislaví a Českem bylo konečně funguijící želazniční spojení. Je to drobnost, ale ukazuje, že hodně mluvíme o tom, jak jsou naše vztahy skvělé, ale na tak úplně banální úrovni nejsme schopni nic udělat.

Co můžeme dělat, aby se zlepšilo vnímaní Polska v Česku?
Ukazovat, jaké Polsko je, to je věc první. Především vozit tam lidi, to je nejlepší způsob, protože bez přímého kontaktu nikdo neuvěří. Nejdůležitější je přesvědčit Čechy, že stojí za to se do Polska podívat. Věc druhá, nemyslím si, že bychom měli nějak skrývat, jací jsme. Ano, katolická církev je významná, je to fenomén, je spojený s polskou identitou. Polsko je v tomto ohledu v dnešní době evropskou výjimkou. Jde o to, abychom Čechům popsali, jak to vypadá ve skutečnosti. Můžeme ukázat obrovskou charitativní práci, kterou dělá katolická církev, a jak je církev různorodná. Osobně si myslím, že spojení tradičnosti s modernitou, které v Polsku můžeme sledovat, dělá tu zemi zajímavou pro cizího pozorovatele. Ale ten musí mít šanci to vidět.

Jak Polský institut v Praze podporuje Polsko?
Snažíme se působit maximalně široce. Ukazujeme skvělé polské hiphopery pro Čechy, kteří třeba mají o Polsku představu jako o zemi, kde všichni poslouchají varhany. Vozíme odborníky, kteři vysvětlují, jak to je ve skutečnosti s Polskem, kde jsou kořeny tradice a kultury. Dělame výstavu varšavské architektury nebo vůbec polské moderní architektury, která je nesrovnatelná se vším, co se tady postavilo za posledních 25 let. Zkrátka se snažíme narušovat ten stereotyp různým způsobem, z různých stran.

Autor fotografie: Yakym

Autor: Damian Teichert


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 29.08.2015 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy