Festival Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2017 začíná v Jihlavě

0

festivaly na vysočině, festivaly hudba tisíců, jihlava, gustav mahler


Festival Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2017 začíná tradičně ve čtvrtek 18. května, v den Mahlerova úmrtí. Na tento den připravili pořadatelé program v parku Gustava Mahlera, kde od 16.00 proběhne open air koncert dechového orchestru TUTTI ze Základní umělecké školy v Jihlavě. K bustě a pomníku Gustava Mahlera budou položeny květiny.

Šestnáctý ročník hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2017 pak večer v kostele Povýšení sv. Kříže zahájí jedna z nejrozsáhlejších symfonií Gustava Mahlera - Symfonie č. 3 v podání Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK, Pěveckého sdružení Campanula a dětského sboru Zvoneček
I letos na přehlídku zavítají přední zahraniční umělci a hudební sdružení, ale i čeští interpreti a sólisté. Prostor dostanou také regionální hudební a pěvecké soubory. 
Velkou událostí a určitě největší megahvězdou letošního ročníku festivalu bude americký barytonista Thomas Hampson, který je i patronem festivalu a dlouholetým podporovatelem mahlerovských aktivit. „Mahler? To je hudba mého srdce,“ říká Hampson. V Jihlavě představí 23. května na koncertě v kostele Povýšení svatého Kříže společně s Komorní filharmonií Pardubice řízenou Markem Štilcem písně G. Mahlera a A. Dvořáka. 
Tvorba Gustava Mahlera zazní i v podání dalšího zahraničního orchestru, kterým bude Malmö University Orchestra and Choir, a dirigent Daniel Hanson. „Účast tohoto tělesa i dalších zahraničních hostů, jako je Chicago Youth Orchestra a dirigenta Allena Tinkhama, ale i Smyčcového orchestru společnosti Bosch a dirigenta Roberta Wielanda, potvrzují, že festival se snaží stále více rozšiřovat svůj mezinárodní rozměr. 
Festival Hudba tisíců, to jsou i doprovodné programy, jako je například výstava v jihlavském Domě Gustava Mahlera, kde je k vidění expozice věnována bratrům Foerstrům. Expozice nabízí unikátní výstavu maleb, listinné pozůstalosti a předmětů osobní povahy bratrů Josefa Bohuslava a Viktora Foersterových. 
V rodném domě Gustava Mahlera v Kalištích se v rámci festivalu uskuteční už 7. ročník setkání mládežnických dechových orchestrů, tentokrát s orchestrem mladých z Ukrajiny. 
Nebude chybět ani tradiční cyklojízda po stopách Gustava Mahlera na Vysočině. 
Divadelní spolek Frída přiveze do Jihlavy hru Juraje Nvoty o učiteli hudby s názvem Rapper. V hlavní roli se představí Martin Trnavský. 
Kromě Kališť zavítá letos Mahlerův festival i do žďárského poutního kostela svatého Jana Nepomuckého Na zelené hoře, kde 19. června zazní díla Bacha, Mahlera a Almy Mahler v podání švédského Malmö University Orchestra and Choir.

Více o festivalu.Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
http://vysocina-news.cz/ BILA