Jubilejní desáté žďárské pašije zhlédl rekordní počet diváků

0

Žďársko


Dětský areál na Libušíně ve Žďáře nad Sázavou se v úterý 7. dubna 2009 večer stal už po desáté dějištěm pašijové hry Co se stalo s Ježíšem? Podle odhadů se představení zúčastnilo osm tisíc lidí.

3-pasije.jpg
"Každý rok se snažíme hru něčím vylepšit. Upravovala se choreografie, vylepšovaly se kostýmy. Díky finanční podpoře jsme mohli pro letošek vybudovat nový palác Piláta, když už na tom původním zapracoval zub času. Sám představitel Ježíše se svými kamarády truhláři vytvořil nový palác, který lahodil očím pozorných diváků," podává možné vysvětlení pro nadprůměrnou účast diváků na pašijové hře Ladislav Bárta, člen Římskokatolické farnosti ve Žďáře nad Sázavou, která akci pořádala.

Příprava na letošní pašije trvala přes dva měsíce. Pozdější termín velikonočních svátků živil v organizátorech naději, že se výroční desáté představení bezpochyby uskuteční. Pro naprostou nepřízeň počasí se od roku 1998 nekonaly pouze dva ročníky. Od účinkujících byly na zkouškách jasně slyšet hlasy: "Koneckonců, když se loni představení zvládlo na sněhu, tak už nás nic nezastaví!"

4-pasije.jpg

Test odvahy letos začal právě při zkouškách, kde žďárské farníky obtěžoval déšť a sněžení. Ale jak se říká, těžko na cvičišti, lehce na bojišti. Přesně 252 amatérských herců se v úterý 7. dubna za nádherného, téměř letního, počasí postavilo na kopečky a zahrálo, jak nejlépe umělo, příběh o životě, smrti a slavném zmrtvýchvstání Ježíše z Nazareta. Závěrečný srdečný potlesk diváků, slova chvály, děkovné dopisy či SMS, to vše potvrdilo, že se letošní hra povedla a chytila za srdce. Jejím posláním je evangelizace a představení stále živé křesťanské historie. Jak pověděl v úvodu zakladatel hry P. Ervín Jansa: „Celá hra je o lásce, o lásce Boha k lidem.“

5-pasije.jpg
Tradiční a nadregionální pašije ve Žďáře si vyžádaly spoustu času příprav. Od stavění kulis po závěrečnou zkoušku. To neuniklo pozornosti veřejnosti. „Vidět v dnešní době tolik lidí dělat něco pro druhé ve vlastním volném čase a s takovým zapálením není obvyklé. Je na vás krásný pohled," vzkázala žďárským farníkům jedna z obyvatelek pečovatelského domu, který stojí nedaleko místa konání hry.

"V našem podání pašijí nejde o jednotlivé role, nejde o to, kdo bude první, či druhý. Každý z účinkujících, včetně technického zázemí, má svoji důležitou a jedinečnou roli. Tato pravdivá slova zaznívala při přátelském posezení všech protagonistů žďárských pašijí následující den. Celé společenství je jako jedna dobře fungující firma," okomentoval pašijové seskupení Bárta.

1-pasije.jpg

Ani pašije se neobešly bez finančního zajištění. Kromě vlastních prostředků farnosti akci podpořily i příspěvky od města Žďár nad Sázavou, kraje Vysočina a Ministerstva kultury České republiky. Akci si také nelze představit bez pomoci Biskupského gymnázia, Střední školy gastronomické A. Kolpinga a Kolpingova díla České republiky ve Žďáře nad Sázavou.

"Upřímné díky však patří kromě všech donátorů také divákům. Jejich přítomnost a vnímavé prožívání představení je stimulující energií pro všechny účinkující. Věříme, že jsme naším upřímným představením, do kterého se každý snažil dát kus svého srdce, udělali všem radost," uvedl Ladislav Bárta.

Už nyní se žďárští farníci těší na další pašijové představení, které se uskuteční zase příští rok před Velikonocemi. Tentokrát to bude v úterý 30. března.

Autor fotografií: Jiří Pohanka

Autor: Lucie PátkováSouvisející

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
Vysíláme živě.cz