Kostel Povýšení sv. Kříže v Jihlavě je otevřený

0

Jihlavsko


Po dvou letech rozsáhlé rekonstrukce byla dnes otevřena jedna z nejvýznamnějších jihlavských památek – kostel Povýšení sv. Kříže.

/uws_images/firmy/083199/clanky/kostel-povyseni-sv-krize-v-jihlave-je-otevreny/000001_h.jpg

Opravený interiér kostela

Slavnosti se mimo jiné významné osobnosti zúčastnil i velvyslanec Norského království v České republice Jens Eikaas. Jihlavě se na opravu s celkovými náklady 30 milionů podařilo z tzv. Norských fondů získat dotaci asi sedm milionů korun. Kostel s nejasným osudem koupilo v dražbě v roce 2005 město Jihlava a připravilo jeho opravu.

/uws_images/firmy/083199/clanky/kostel-povyseni-sv-krize-v-jihlave-je-otevreny/000002_h.jpg

Jens Eikaas, velvyslanec Norského království v České republice s primátorem Jihlavy

Mezi nejvýznamnější kroky rekonstrukce patří odstranění zděné příčky, která po dvě staletí rozdělovala presbytář a trojlodí. Výjimečná je rovněž náhrada původní zhroucené klenby nad presbytářem unikátní technologií tvarované fólie Barissol, která věrně kopíruje původní proporce klenutého stropu. Tento postup je ojedinělý v celé střední Evropě, nejbližší obdoba je k vidění ve Francii a Vatikánu. Kostel je odvlhčený, má novou fasádu, vnitřní výmalby, podlahy, opravené portály, přesunuté kolumbárium, má nové osvětlení, ozvučení a nově zbudované zázemí.
Kostel po rekonstrukci bude dál sloužit k církevním účelům Československé církve husitské, která je zde od roku 1947 na 99 let v pronájmu. Druhotným účelem celkové opravy kostela je vytvoření zázemí například pro pořádání kulturních akcí. Cenným artefaktem, který je v kostele k vidění je Pieta - pískovcová socha významného sochaře Jana Štursy.

Autor: Radek Tulis


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
Vysíláme živě.cz