Nevcehelský rekord extraligy v požárním útoku byl v sobotu překonán

O víkendu proběhlo na Ostravsku páté kolo extraligy České republiky v požárním útoku. Celkově první jsou v obou kategoriích družstva z Vysočiny, Lavičky a Nevcehle.

Sobotního závodu v Ostravě-Pustkovci se zúčastnilo 32 týmů mužů a čtrnáct družstev žen. Čekal na ně pěkný areál se zámkovou dlažbou na náběhu přímo mezi panelákovými domy městské části Ostravy. Díky celodennímu slunečnému počasí bez deště se podařilo udržet trať suchou pro všechna družstva. Mužskou kategorii ovládly Lavičky, které si svým vítězstvím za čas 16:85 s pojistily celkové první místo.

Nevcehelský košař šlápl do koše

Stříbrnou příčku si zasloužili hasiči z Letohradu-Kunčic (16:93 s). O pouhé dvě setiny za nimi se umístilo Horní Poříčí. Tím skončily šestnáctkové časy. Vysočinské týmy se tentokrát propadly o něco hlouběji. Šesté se umístily Petrovice B (17:39 s) za celkově pomalejší útok, než jsou jejich členové zvyklí dávat. Na devátém místě skončili Trnaváci se skoro vteřinovým prostřikem nalevo (17:85 s) a hned za nimi Výčapy s časem 17:88 s. Mladší tým z Petrovic se propadl časem 18:85 s až na dvacáté místo. Nedařilo se ani Sedlaticím, kterým čas 19:90 stačil až na pětadvacáté místo. O jeden z nejkurióznějších útoků se dne se postarali hasiči z Nevcehle, kteří skončili s neplatným pokusem poté, co košař šlápnul do koše, který mu předtím upadl a pro závodníka to znamenalo poraněné koleno.

SDH Lavičky vedou s výrazným náskokem

Kdo propásnul ženskou kategorii, přišel o to nejlepší. Začala pozvolna rozpačitým útokem žen z Výčap (17:69 s), který však v závěru stačil na čtvrté místo, o které se Výčapačky podělily se Sychotínem. Následovala Nevcehle, která po delší době předvedla opět bezchybný útok ukončený časem 16:46 s. Ani jejich rychlejší terč 16:13 s by však tentokrát nestačil na to, co předvedly hasičky z Vitiněvsi. Fantasticky rychlý útok za čas 16:11 s všem přihlížejícím vyrazil dech. Jedná se totiž o nový extraligový rekord, který několik dlouhých let držely hasičky z Nevcehle. Těžko tipovat, kam toto přehánění bude pokračovat, ale patnáctková hranice už se třese, protože v současné době jsou na extralize tři týmy, které by mohly být schopné ji pokořit, po Nevcehli a Vitiněvsi jsou to ještě Chrášťany, které tentokrát s časem 16:64 skončily třetí. Dá se říci, že v loňských ročnících byla víceméně náhoda, když, kromě těch nevcehelských, padla nějaká šestnáctka. Letos se stává pravidlem, že kdo chce na bednu, musí předvést čas pod sedmnáct sekund. Co se týče ostatních týmů z Vysočiny, které se v sobotu zúčastnily, Ždírec nad Doubravou skončil kvůli prostřiku až osmý a Petrovice Q nedokončily svůj pokus kvůli problémům na rozdělovači.
Mimo extraligovou soutěž a moravskoslezský pohár zde probíhalo ještě jednou malé klání na zpestření, o nejvyrovnanější sestřiky, které nakonec zůstalo skoro doma, protože ocenění si odvezli hasiči z Ostravy-Zábřehu, kteří měli naprosto stejné časy na obou terčích, 20:18 s.
V neděli závod pokračoval ve Velkých Hošticích vzdálených necelých dvacet dva kilometrů od Ostravy. I zde bylo celý den velmi teplé počasí. Pořadatelé prozíravě připravili druhou káď na chlazení savic, do které se však možná víc chodili chladit závodníci. V mužské kategorii zvítězili Nevcehle, kteří museli narychlo nahradit zraněného košaře a jedinou šestnáctkou dne (16:75 s) dokázali, že nenadálé změny zvládají víc než dobře. Druhé místo obsadil Olšovec časem 17:15 s. Třetí skončili hasiči z Maršovic (17:23 s). Na čtvrtém místě Sedlatice z Jihlavska také s nízkou sedmnáctkou (17:36 s). Páté skončilo starší družstvo z Petrovic (17:77 s). Strojník mírně čekal s vodou kvůli zranění levého proudaře. Hned za ně se vměstnala Stará Říše, kterým se po výměně levého proudaře začalo docela dařit, čas 17:81 s. Úspěšný víkend mají za sebou i Výčapy, kterým se podařilo oba dva dny bodovat a ve Velkých Hošticích to bylo osm bodů za osmé místo. Nedařilo se Trnavě, kde si smůlu vybral levý proudař, který po pozdějším výstřiku ještě lehce prostříkal a stačilo to až na jedenácté místo. Až dvacáté druhé skončily Petrovice A. Poprvé za celý letošní ročník Lavičky nevzaly ani jeden bod. Béčkař uklouznul na základně a i přesto, že se podařilo dokončit v čase 19:74 s, stačil jejich útok až na 29. místo, hluboko pod bodovanými pozicemi.
V ženské kategorii si Nevcehle pojistily vítězstvím (16:90 s) dosud rozpačité průběžné první místo. Druhé místo si odvezly ženy z Radíkova za poslední povedený útok dne s časem 17:26 s. Odpoledne začal foukat vítr a ztěžoval tak mnoha družstvům srážení. Vitiněves se umístila třetí s časem 18:09 s, což by se asi za normální situace nestalo. Čtvrté Výčapy s časem 18:99 s. Neplatné pokusy sbírají Petrovice Q, které tentokrát nenabraly.
Průběžně vedou Lavičky s dosud velmi výrazným náskokem nad druhou Nevcehlí. Ženám vévodí Nevcehle, které se po dvou vydařených závodech svou pozici prozatím pojistily. Druhé jsou Chrášťany, ale na ostatních pozicích je to zatím stále velmi nejasné.

Úvodní foto: Radost hasiček z Vitiněvsi po překonání rekordu extraligy

Autor: Petra Pavlusiková