Nultá generace se představuje v Jihlavě

Festival mladého výtvarného umění Nultá generace, přehlídka mladého výtvarného umění, probíhá v Jihlavě od pátku 10. do neděle 12. června.

uniweb weby

/uws_images/firmy/083199/clanky/nulta-generace-se-predstavuje-v-jihlave/000001_h.jpg

Monika Kolařová;, Jedlíci_III., akryl na plátně, 2015

Platforma Nultá generace nabídne veřejnosti díla dvanácti mladých talentů české výtvarné scény a zároveň položí otázky: Potřebujeme kolem sebe umění? Jaké jsou možnosti užití současné mladé tvorby ve veřejném prostoru regionálního města?

/uws_images/firmy/083199/clanky/nulta-generace-se-predstavuje-v-jihlave/000002_h.jpg

Kateřina Kynclová, Hanka, lihové fixy a akryl, 2015

Odpovědi najdou návštěvníci v prostorách nevyužité nákladní části vlakového nádraží v Jihlavě a nedalekém multifunkčním prostoru DIOD. Festival si klade za cíl představit široké veřejnosti část nastupující generace umělců v netradičním prostředí, mimo hlavní české metropole. Festival se kromě jiného chce stát pravidelnou platformou pro setkávání mladých umělců, veřejnosti a investorů do výtvarného umění. Druhý ročník akce se tentokrát věnuje především malbě a částečně supermédiím. Výstava je pečlivě složena z šedesáti děl od celkem dvanácti mladých autorů, nad jejichž výběrem poskytl dohled pedagog a kurátor brněnské Galerie OFF/FORMAT Petr Kovář. Základním pojítkem mezi autory je jejich věk, který nepřekračuje třicet let. Jde o Nultou generaci umělců, kteří pozvolna vstupují na scénu. Výstavu doplní přednáškou Robert Mečkovský, vedoucí projektu Art+ a konzultant investičního fondu Pro arte, který uvede zájemce do světa investic do umění a sběratelství.
Pořadatelé se kromě samotné prezentace autorů snaží zajít dál. Pokládají otázku, jaké jsou možnosti užití mladé umělecké tvorby ve veřejném prostoru regionálního města. „Společně se zástupci města jsme pozvali několik zajímavých osobností a pořádáme v DIOD otevřenou diskuzi o veřejném prostoru Jihlavy, kterou doplní projekce krátkých filmů studentů FAMU a výstava Mozaiky, projekt mapující nástěnné umění ve veřejném prostoru z 50.-80. let,“ říká jeden z organizátorů festivalu Jakub Lerch a dodává: „Několik autorů také přesahuje z výstavy do samotného programu festivalu. Zprostředkují návštěvníkům například zážitek z experimentální audiovizuální instalace, možnost zúčastnit se kreativního happeningu nebo vidět naživo tvorbu street artu.“

Úvodní foto: Martin Hofman, Virtuální prostory, akryl, olej na plátně, 2014

Autor: Jakub Lerch

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
so 11.06.2016 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy