O vyhnání a návratu v Havlíčkově Brodě

Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského přivítá ve čtvrtek 20. srpna dva sudetské Němce, Barbaru Edith Breindlovou a Richarda Richtera.

uniweb weby

Formou debaty moderované historičkou Sandrou Kreisslovou promluví o svých poválečných zkušenostech a návratu zpět do Česka. Akce se uskuteční v 19. hodin v AZ Centru v Havlíčkově Brodě, kde budou hovořit o svých zážitcích s účastníky letní žurnalistické školy i se zájemci z řad veřejnosti.

Oba pamětníci se narodili v roce 1939 v Československu, byli odsouzeni a museli odejít. V roce 1945 absolvovala Barbara Edith Breindlová s rodinou brněnský pochod smrti, a potom se rodina přesunula na dlouhá léta do Hannoveru, kde Barbara vychodila střední školu a vstoupila do kláštera. Richard Richter byl s rodinou odsunut do východního Německa, odkud se později přestěhovali do Bavorska. Ačkoli dlouho pobýval v cizině, například v Kuvajtu, nebo třeba Iráku, Československo nikdy nepřestal vnímat jako domov. V 90. letech se oba vrátili do vlasti. Breindlová se usadila v Brně, se kterým se cítila i po letech stále spojená, a Richter se usadil v Bernarticích u Tachova, kde se narodil, a které musel s rodiči opustit.

Etnoložka PhDr. Sandra Kreisslová Ph.D., moderátorka události, se kromě působení na České zemědělské univerzitě v Praze a členství ve správní radě občanského sdružení Conditio humana aktivně zabývá tématem německých menšin v poválečném Československu.

Autor: Jitka Vorálková

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 20.08.2015 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy