Ohlédnutí za Mlékárenským dnem v Přibyslavi

0

mlékárenský den, přibyslav, havlíčkobrodsko


V pořadí dvacátý šestý Mlékárenský den v Přibyslavi je minulostí. Jako každoročně byly hodnoceny výrobky mlékáren a farem jednak odbornou komisí, jednak samotnými návštěvníky. Ti svými body vyzvedli na první místo domácí Pribinu, dnes již začleněnou do firmy Savencia. Na druhém místě skončil Dvorský statek Olešenka a bronzovou příčku obsadila Farma Bezděkov.

Mimo těchto tří reprezentovalo Vysočinu velmi úspěšně i dalších osm podniků zabývajících se výrobou mlékárenských produktů.

Ratibořická biofarma DoRa, která se dle slov Pavla Dobrovolného zúčastňuje Mlékárenských dnů od nepaměti, zaznamenala i v letošním ročníku významný úspěch. V kategorii Čerstvé a tvarohové sýry obsadila za kozí žervé druhou příčku, tedy získala pomyslnou stříbrnou medaili. 

„Hospodaříme na 300 hektarech zemědělské půdy a chováme 850 bílých koz krátkosrstých. Podílíme se tak na zachování tohoto českého genofondu. Dojíme kolem 1300 litrů mléka denně, a to zejména díky v loňském roce zakoupené nové dojírně,“ uvedl Pavel Dobrovolný.

Také domácí Savencia (dříve Pribina), prezentovaná manažérem Vladimírem Čejnou, sklidila nejeden úspěch. Za absolutní špičku byl v kategorii Zrající sýry porotou prohlášen Sedlčanský modřenín, jemnější a krémovitý, s nižším obsahem soli. Z novinek se umístil na sedmém místě Král sýrů hermelín s provensálskými bylinkami, vyráběný v Přibyslavi. Šesté místo patří novince z Hodonína - Apetitu s pětiměsíčním ementálem. 

Moravia Lacto, jihlavská mlékárna, obsadila u poroty 3. místo za mléko elopak, mlékárna Polná zabodovala s pařeným sýrem s kořením Jadel, se kterým získala druhé místo, mlékárna Žirovnice obsadila s nakládaným sýrem Zorba místo třetí. Úspěšná byla i Kozí roláda v barevném pepři, výrobek Dvorského statku Olešenka, která u poroty skončila na čtvrtém místě. 

„Perspektivu v mlékárenském průmyslu, a to nejen na Vysočině, vidíme víc než optimisticky,“ shrnul výsledky letošního úspěšného Mlékárenského dne Vladimír Čejna.


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
RV-pomáháme být vidět PRUH