Památky z Vysočiny o Cenu Patrimonium pro Futuro

Klášterní kostel Narození Panny Marie v Želivi a tvrz s hospodářským dvorem v Sudkově Dole u Pacova reprezentují Vysočinu ve třetím ročníku Ceny Patrimonium pro Futuro.

uniweb weby

Cenu vyhlašuje Národní památkový ústav letos třetím rokem. Jejím smyslem je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili.
Oba objekty jsou nominovány v kategorii obnova památky a restaurování. Na webových stránkách Národního památkového ústavu naleznou zájemci všech pětadvacet uchazečů ze čtyř kategorií. Pokud je některý z nominovaných počinů zaujme, mohou mu dát svůj hlas do 31. srpna v on-line hlasování a zvýšit tak jeho šance na to, že letos získá ocenění veřejnosti Památky děkují.
Současná podoba kostela Narození Panny Marie v areálu národní kulturní památky želivského kláštera je dílem Jana Blažeje Santiniho-Eichela z roku 1714. Patří k výjimečným stavbám tohoto architekta na území kraje. Také jeho mobiliář, převážně z doby vrcholného baroka, dosahuje vysoké uměleckořemeslné a umělecké úrovně. Dokončená komplexní obnova kostela zahrnující stavební prvky i mobiliář, patří k nejvýznamnějším v Kraji Vysočina v roce 2015. Především zásluhou vysoce kvalitní restaurátorské a odborně řemeslné práce a schopnosti vlastníka získat a čerpat prostředky z veřejných zdrojů, patří tato obnova k příkladným.
Tvrz a hospodářský dvůr v Sudkově Dole u Pacova je unikátním zachovalým souborem budov a archeologických nálezů, které představují typický vývoj sídla nižší šlechty u nás od středověku až po 20. století. Celý areál sestává z tvrze z přelomu 15. a 16. století, obytného objektu a hospodářských budov. Nejhodnotnější stavbou je právě pozdně gotická věžová tvrz postavená na místě staršího objektu, která od úpravy na sýpku neprošla žádnou zásadnější stavební úpravou. Objekt se tak řadí mezi nejautentičtější v Čechách.
Obnovu tvrze lze vnímat jako příkladný způsob spolupráce mezi vlastníkem, zhotovitelem, výkonnou i odbornou složkou státní památkové péče a dalšími specialisty či akademickými pracovníky. Velké ocenění patří majitelům objektu za úsilí a vlastní snahu, které do obnovy tvrze neustále vkládají. Především díky jejich vstřícnosti zůstává starobylá tvrz celoročně volně a zdarma přístupná všem zájemcům.

Autor: Ilona Ampapová


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 18.07.2016 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy