Rozhledna Babylon u Kramolína

0

Turistické cíle


Třípatrová rozhledna Babylon u Kramolína se svými 26 metry a 105 původními dubovými schody určitě neusiluje o to, aby sahala podobně jako její biblický předchůdce až do nebe.

babylon-02.JPG

Jedná se o nejstarší rozhlednu na Vysočině, která nabízí nádherné výhledy do krajiny. Byla vystavěná v empírovém slohu hrabětem Haugwitzem v roce 1831 pro vyměřovací účely. Leží v nadmořské výšce 491 metrů na Zeleném kopci nad Kramolínem.

babylon-03.JPG

A co můžeme odtud spatřit? Především malebnou krásu Vysočiny – bukové i jehličnaté lesy, kopce a svahy k řece Jihlavě, okolní vesnice (Kramolín, Mohelno, Slavětice). Při dobré viditelnosti lze zahlédnout hřeben Pavlovských vrchů vzdálený vzdušnou čarou asi šedesát kilometrů, při výborné viditelnosti, která je obvykle dvakrát do roka, Bílé Karpaty a dokonce i vrcholky Alp (konkrétně Schneeberg v pohoří Raxalpe).

Jak se tam dostaneme? Z příjezdové silnice z Kramolína do Mohelna je asi po jednom a půl kilometru odbočka vpravo na panelovou komunikaci vedoucí asi pět set metrů k parkovišti vzdálenému od rozhledny pouhých padesát metrů.

Rozhledna je otevřena od 1. května do konce září v sobotu a v neděli odpoledne od 13.00–17.00, mimo otevírací dobu po telefonické domluvě na telefonním čísle 568 645 317 nebo 206. Pan Ostrčil bydlící v Kramolíně naproti autobusové zastávce v domě číslo 17 všechny zájemce rád doprovodí.

GPS souřadnice: 49°7'38.11"N, 16°8'55.628"E

Autor: Petr NovákSouvisející

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
Pross lišta