Škola v Jaroměřicích nad Rokytnou investuje do bezbariérové budovy

0

Třebíčsko


Po středečním vyučování představila Základní škola Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou nově vybudovaný výtah a zrekonstruované sociální zařízení.

Školu v její snaze postupně zařizovat budovu tak, aby se stala zcela bezbariérovou, podpořila pod dohledem paralympijského vítěze a mistra světa v cyklistice Jiřího Ježka Nadace ČEZ příspěvkem v hodnotě 400 tisíc korun.

/uws_images/firmy/083199/clanky/skola-v-jaromericich-nad-rokytnou-investuje-do-bezbarierove-budovy/000001_h.JPG

Funkčnost nového výtahu představuje ředitel školy Michal Scigiel

Výtahovou šachtu jaroměřická škola postavila už v roce 2012 společně s přístavbou školní sportovní haly. Díky nadačnímu příspěvku do ní mohla pořídit funkční výtah a zpřístupnit i horní patra budovy žákům se sníženou schopností pohybu. „Dosud jsme měli bezbariérový přístup pouze do zhruba jedné třetiny prostor budovy. Naším záměrem je přitom umožnit a zpřístupnit vzdělávání v plné míře všem dětem z města i jeho okolí bez ohledu na jejich fyzická omezení,“ sdělil Michal Scigiel, ředitel základní školy v Jaroměřicích nad Rokytnou, která v posledních letech shromažďuje finanční prostředky s cílem dosáhnout úplné bezbariérovosti budovy. Celkové náklady na pořízení výtahu dosáhly 1,3 milionu korun. Částku dofinancoval zřizovatel školy Město Jaroměřice nad Rokytnou.
/uws_images/firmy/083199/clanky/skola-v-jaromericich-nad-rokytnou-investuje-do-bezbarierove-budovy/000002_h.JPG

Slavnostní předání nového výtahu

Škola zároveň s vybudováním výtahu zrekonstruovala sociální zařízení pro snadnější pohyb dětí na vozíčku. V dalších měsících plánuje pořídit schodišťovou a nájezdové plošiny do zbývajících problematických míst objektu.
Dlouhodobá snaha jaroměřické školy umožnit vzdělání všem zájemcům bez rozdílu zaujala Nadaci ČEZ i jejího poradce v grantovém řízení Oranžové schody, cyklistu a šestinásobného paralympijského vítěze Jiřího Ježka. „Základní škola Otokara Březiny je příkladem činorodé instituce, která své žáky nejen vychovává v oblasti povinného vzdělávání, ale vede je také k aktivnímu trávení volného času. Nabízí jim bohaté možnosti mimoškolních aktivit, spolků i akcí a my jsme jí pomohli ve snaze všechny tyto příležitosti nabízet všem, tedy i dětem se sníženou schopností pohybu,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.
Nadace ČEZ prostřednictvím svého grantového programu Oranžové schody pomáhá odstraňovat bariéry v českých školách nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů. Od roku 2010 už takto podpořila téměř pět desítek škol v celé České republice částkou přesahující 17 milionů korun.

Autor: Jana Štefánková


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
RV-pomáháme být vidět PRUH