Škrtám víc, než píšu, řekla na veletrhu v Brodě laureátka Ceny Jiřího Ortena

0

cena jiřího ortena, havlíčkův brod, podzimní knižní veletrh


Letošní výherkyně Ceny Jiřího Ortena Zuzana Kultánová besedovala v pátek dopoledne s Petrou Hůlovou na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě. Zuzana Kultánová předčítala z oceněné knihy Augustin Zimmerman a Petra Hůlová představila dílo Nejdelší rap na světě, na kterém právě pracuje.

Zuzana Kultánová se při psaní své první knihy inspirovala skutečným příběhem Augustina Zimmermana, který zabil své čtyři děti a sám sebe. „Poprvé jsem viděla jeho jméno na Olšanských hřbitovech,“ řekla autorka.

Děj se odehrává v 19. století. „Když jsem studovala tu divokou dobu, kdy se měnila společnost, viděla jsem paralelu se současností,“ dodala Kultánová. Autorka při tvorbě často vyhazuje části textu: „Škrtám skoro víc, než píšu.“

Petra Hůlová přečetla část svého díla Nejdelší rap na světě. „Nahlas jsem ho přečetla poprvé až tady v Havlíčkově Brodě, abych vyzkoušela, jak to bude znít.“  Na jaře vyjde spisovatelčin nový román o feministické nadvládě s pracovním názvem Stručná historie hnutí.

Zuzana Kultánová, literární kritička a publicistka, pochází z Uherského Brodu. Současně žije a pracuje v Praze. Vystudovala bohemistiku na Ostravské univerzitě.

Petra Hůlová je česká spisovatelka, která se proslavila knihou Paměť mojí babičce. V roce 2007 získala Cenu Jiřího Ortena za dílo Umělohmotný třípokoj.

Cena Jiřího Ortena je ocenění pro mladé autory, kterým v době vydání knihy bylo do 30 let. Organizátorem ocenění je Svaz českých knihkupců a nakladatelů, a to od roku 2009. Cena se ale uděluje od roku 1987, kdy laureátkou byla Zuzana Brabcová. 

Autor: Nikola Stupková
Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...