V areálu bývalé Baťovy továrny v Třebíči se natáčela Toulavá kamera

0

Třebíčsko


Třebíčská čtvrť Borovina, přesněji řečeno tamní areál bývalé Baťovy továrny, která se v současné době mění na rezidenční čtvrť, se objeví v Toulavé kameře České televize.

/uws_images/firmy/083199/clanky/v-arealu-byvale-batovy-tovarny-v-trebici-se-natacela-toulava-kamera/000001_h.JPG

Tvůrci cestovatelského seriálu, který můžeme vidět na televizních obrazovkách, v Borovině natáčeli ve středu 27. ledna. Kromě přeměny areálu se pořad bude věnovat také ekotechnickému centru Alternátor, které svými exponáty mimo jiné dokumentuje i historii továrny.

/uws_images/firmy/083199/clanky/v-arealu-byvale-batovy-tovarny-v-trebici-se-natacela-toulava-kamera/000002_h.JPG
Reportáž o Borovině připravuje redaktor Pavel Horký, který z Třebíče pochází. Toto prostředí je mu tedy velmi blízké. „Bydleli jsme na ulici Spojenců, odkud jsme měli borovinskou fabriku jako na dlani,“ uvedl.
/uws_images/firmy/083199/clanky/v-arealu-byvale-batovy-tovarny-v-trebici-se-natacela-toulava-kamera/000003_h.JPG
„Továrna jako taková už neexistuje, ale možnost se přijít podívat, jak to zde fungovalo a jaká to byla tradice, mi přišla jako moc zajímavá. Je hezké, že všechny ty stroje, které jsou zde teď vystavené, neskončily ve šrotu. Pro každého Boroviňáka, nebo i Třebíčáka, byla Borovina součást života. Když tam nepracoval přímo on, tak někdo z rodiny či jeho blízkých zcela určitě.“

Kromě areálu továrny také Alternátor

Pavel Horký při natáčení prošel areálem, kde zdokumentoval architekturu od dob nejstaršího vlastníka, jímž byl Karel Budischowský, přes zástavbu ze 30. a 40. let 20. století, na níž má největší podíl Baťův dvorní architekt Vladimír Karfík, až po budovy, které vznikly za socialismu.

/uws_images/firmy/083199/clanky/v-arealu-byvale-batovy-tovarny-v-trebici-se-natacela-toulava-kamera/000004_h.JPG
Nechybějí samozřejmě ani záběry na nová prostranství, která z bývalé továrny udělala zázemí pro současnou rezidenční čtvrť.
Většina šotů byla pořízena v Alternátoru, který kromě historických strojů a fotografií nabízí také pohled na energetiku – zejména pak možnosti ekologického vytápění například biomasou.
/uws_images/firmy/083199/clanky/v-arealu-byvale-batovy-tovarny-v-trebici-se-natacela-toulava-kamera/000005_h.JPG
Kameru ale zaujal například jediný solární výtah v republice, funkční model turbíny či obří lopatka větrné elektrárny. Největší pozornost však byla upřena na unikátní projekční kouli Science on a Sphere, kterou Alternátor získal z amerického Národního ústavu pro oceán a atmosféru, jenž na ní může zobrazovat různé přírodní a vesmírné jevy. Alternátor pro tuto kouli získává také data z NASA.

Reportáž se připraví za měsíc až dva

Jako respondenti promluvili v pořadu Richard Horký (shoda příjmení s redaktorem Horkým je jen náhodná), který první přišel s myšlenkou přeměny továrny na obytnou čtvrť, a Martin Janík z marketingového oddělení Alternátoru. Podle Pavla Horkého by Česká televize měla reportáž o Borovině odvysílat někdy na konci března či v dubnu.

Autor: Milan Krčmář


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
Pross lišta