V jihlavské nemocnici zoperují koleno na míru

0

Jihlavsko


Nemocnice Jihlava provádí unikátní operace náhrady kolenního kloubu. Metoda spočívá ve výrobě šablony pro implantaci náhrady na základě anatomie konkrétního pacienta.

Při použití technologie Visionaire je šablona vyrobena na základě vyšetření magnetickou rezonancí, rentgenového snímku a 3D počítačových simulací. Virtuální interaktivní 3D simulace má operatér k dispozici při operaci, aby si mohl průběžně kontrolovat skutečný stav s požadovaným. Napasování na míru umožňuje ortopedovi provést naprosto přesné řezy kosti v ideální rotaci a sklonu, což je potřebné pro optimální umístnění kolenního umplantátu.
„Metoda výrazně zmírňuje invazivitu operace, zmenšuje rozsah odstranění kosti, zkracuje délku operace, což znamená i kratší anestezii, snižuje riziko infekce a krevní ztráty a zaručuje přesný výsledek operace bez nutnosti reoperace z důvodu nesprávného umístění náhrady. Následná rekonvalescence po zákroku je výrazně kratší právě díky mírnější invazivitě operace a zásahu do kostí,“ vyjmenoval přímosy metody pro pacienta primář ortopedického oddělení Nemocnice Jihlava Jiří Šedivý.
„Metoda zatím není v sazebníku VZP a klienti si za ni přímo platí,“ uvedl ředitel nemocnice Lukáš Velev. Technologie Visionaire je díky svým výborným výsledkům dlouhodobě využívána při operacích ve vyspělých státech EU a Ameriky. K dnešnímu dni se na světě provodlo už bezmála 40 000 operací za využití této metody. V České republice byla první operace tohoto druhu provedena na podzim roku 2011 v brněnské SurGal Clinic.


Foto: Veronika Pysková

Autor: Eva VorálkováSouvisející

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
Vysíláme živě.cz