V údolí Válov na Třebíčsku zapouštějí kořeny vysazené lípy

0

číměř, třebíčsko


Esteticko-enviromentální funkci mají v přírodní lokalitě u Číměře nedaleko Dalešické přehrady plnit dvě aleje lip. Na jejich výsadbu přispěla částkou vyšší sto tisíc korun Nadace ČEZ. Na svatého Martina se hned po ránu sešli obyvatelé Číměře na Třebíčsku, aby společně darovali nový život zasazením lip srdčitých a javorů na dvou místech obce.

V lokalitě U křížku směrem k údolí Válov se sešli rodiče nejmenších číměřských dětí, aby v přírodní lokalitě s obnoveným ekosystémem vysadili pro své potomky několik lip. Budoucí majitelé rodinných domků na území bývalého zemědělského družstva si pak své bydliště zkrášlili několika čerstvě vysazenými javory.

Číměř s pouhými 200 obyvateli dostala na výsadbu grant od Nadace ČEZ v rámci programu Stromy, a to ve výši 111 942 korun. Nové aleje budou kromě estetické funkce plnit i tu environmentální. „Údolí Válov totiž před několika lety prošlo důkladnou regenerací, která obnovila zdejší ekosystém, a to zejména, co se týče flóry. Nyní je přírodní lokalitou využívanou jako pastvinou pro ovce, které spásají trávu a zároveň přirozenou cestou pomáhají bujení porostu. Javory budou zdobit cestu ve východní části směrem k tzv. Čermákovu mlýnu. Na obou místech je krajina značně otevřená, a proto zde neustále vane vítr. Obě aleje tak budou sloužit i jako větrolamy,“ vysvětlila starostka obce Lenka Hůlková.

Do výsadby se zapojili i členové dětských týmů Sboru dobrovolných hasičů. Pro číměřské děti i dospělé není společná výsadba novinkou, obec se snaží pořádat i několik další společenských akcí za účelem zkrášlení obce a posílení pozitivního vztahu místních ke svému místu.

„Rostoucí zájem lidí z malých vesniček i větší obcí o okolní životní prostředí a chuť zapojit se do společných projektů v jeho prospěch mě upřímně těší. Příklad Číměře snad bude inspirovat i další obce Čech a Moravy ke zkrášlení společných prostor a k zachování přírodních lokalit,“ doplnila za Nadaci ČEZ ředitelka Michaela Ziková.


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
RV-pomáháme být vidět PRUH