Vysočině bude vládnout ČSSD a ANO. Většinu nemají, hledají partnera

0

volby, čssd, ano, koalice, vysočina


Jednání o nové koalici, den první: sociální demokrati se potkali se zástupci všech stran, které se dostaly do krajského zastupitelstva. Klíčová byla až poslední schůzka. Na té se socialisté dohodli, že budou kraji vládnout s hnutím ANO. Třetího do party hledají.

Volební místnosti se uzavřely před padesáti hodinami. A otazníky ohledně povolebního uspořádání v regionu ubývají. Stále jich ale zůstává víc než dost. Takřka definitivně jasné je například to, že hejtmanem bude i dál Jiří Běhounek (ČSSD).

Sociální demokrati celé pondělí jednali se všemi stranami, které v krajských volbách získaly mandát. A z poslední schůzky vyplynula – zdá se – klíčová dohoda. Navzdory počáteční nedůvěře v budoucí krajské vládě kromě ČSSD zasedne taky ANO. Informoval o tom server ceskenoviny.cz.

Socialisté a ANO ale mají v zastupitelstvu dohromady jen 20 hlasů. Aby získali většinu, potřebují ještě podporu jedné strany. Kdo však bude třetím do party, se zatím neví.

ČSSD by ráda i dál spolupracovala s komunisty, hnutí ANO zase s lidovci. Ve hře je ale také koalice se Starosty pro Vysočinu, s občanskými demokraty. Takřka vyloučená už je koalice s SPO-SPD. Jasněji ohledně budoucí koalice by mohlo být ve středu, kdy bude jednat krajský výbor sociální demokracie.

Kdo by mohl vládnout Vysočině?

1) ČSSD + ANO + KDU-ČSL – Stále nejpravděpodobnější varianta. Jasně ji preferuje hnutí ANO, proti zásadně nejsou ani socialisté. Šéf lidovců Josef Kalina však byl ke spolupráci s Babišovým hnutím těsně po volbách skeptický. Zároveň ji ale ani nevyloučil.

2) ČSSD + ANO + KSČM – Tuto variantu naopak preferují vítězní sociální demokrati a přirozeně by se pozdávala i komunistům. V zákulisí se o ní jednalo už v sobotu, hnutí ANO o ní sice je ochotno diskutovat, ale moc po chuti mu není.

3) ČSSD + ANO + Starostové pro Vysočinu – Pokud by nevyšly dvě výše uvedené varianty, ve hře jsou další koaliční partneři. Třeba spolupráce se Starosty. Ti jsou však zatím ve vyjednávání hodně pasivní a neurčití.

4) ČSSD + ANO + ODS – Dvojka ČSSD-ANO by mohla do party přibrat i občanské demokraty. Těm však celostátní centrála paktování se s Babišovým hnutím moc nedoporučuje.

5) Menšinová rada ČSSD + ANO – I taková možnost je ve hře. Menšinovou krajskou vládu by mohl podpořit takřka kdokoli.

6) Jiná varianta – Mnohokrát v minulosti se stalo, že všechny načrtnuté varianty nakonec politici smetli ze stolu a vymysleli jinou na první pohled zcela nepravděpodobnou.


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód

Studuje žurnalistiku na vysoké škole, přispívá do regionálních i celostátních médií. Více ZDE.
 

Nejčtenější
Nejhodnocenější
http://vysocina-news.cz/ BILA