Žáby na Stavišti ve Žďáru nad Sázavou čekají na mladé vědce

0

Žďársko


V minulém roce se nám za podpory Správy CHKO Žďárké vrchy podařilo vybudovat tři tůně na lokalitě Staviště na okraji Žďáru nad Sázavou.

/uws_images/firmy/083199/clanky/zaby-na-stavisti-ve-zdaru-nad-sazavou-cekaji-na-mlade-vedce/000001_h.JPG

Přírodní učebna

Do tůní se už pomalu začínají stěhovat žáby, čolci i nejrůznější vodní hmyz. Je tak nejvyšší čas najít tým mladých badatelů, který tuto lokalitu využije jako svojí přírodní učebnu.
Podobný projekt se uskutečnil už v Novém Městě na Moravě. S Ekotýmem I. Základní školy vznikl v lokalitě Hrnečnice vybudovali celkem čtyři tůně. Místo nyní slouží, mimo jiné, jako přírodní učebna pro děti z Ekotýmu, které ji využívají ke svému praktickému studiu. V rámci tohoto projektu byla vydána metodická brožura Deník badatele - Jak se žije v tůních, plná informací a praktických cvičení.

/uws_images/firmy/083199/clanky/zaby-na-stavisti-ve-zdaru-nad-sazavou-cekaji-na-mlade-vedce/000002_h.JPG
Snahou je aplikovat tento model i v dalších místech se zapojením dalších škol. Pro žďárské školy a Ekotýmy se nyní nabízí právě lokalita Staviště, kde je už všechno připraveno k vlastnímu bádání. Žáky i jejich učitele po lokalitě provedou členové Sdružení Krajina a ukážou jim, co všechno se dá dělat a jak na to. Ke studiu jim bude sloužit také metodická brožura. Spolupráce je oboustranně výhodná. Žáci si praktickým způsobem ověří své těžce nabyté znalosti, naučí se měřit s nejrůznějšími přístroji a členové Sdružení Krajina získají přehled o kvalitě lokality, a jak se zde daří rostlinám a živočichům.
/uws_images/firmy/083199/clanky/zaby-na-stavisti-ve-zdaru-nad-sazavou-cekaji-na-mlade-vedce/000003_h.JPG
Nabízí také spolupráci školám mimo Žďár nad Sázavou. Jsou ochotni poskytnout know–how, pomoci jim se získáním peněz a s výběrem vhodného místa pro jejich přírodní učebny.
První vlaštovkou je projekt, který v současné době rozjíždí Sdružení Krajina a ZŠ Kameničky. Opět bychom chtěli nedaleko Kameniček vybudovat tůně na podporu obojživelníků, které by zároveň sloužily jako přírodní učebna pro žáky a místní Ekotým.
Také spřátelená organizace Mokřady - ochrana a management, přejala tento model a chystá se vybudovat tůně nedaleko centra města Jihlavy na sídlišti Březinova. Mokřadní učebna Kalvárie bude sloužit nejen obojživelníkům a jiným mokřadním druhům, ale také k terénní výuce dětí ze ZŠ Otakara Březiny.

Autor: Dagmar Papáčková


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
Vysíláme živě.cz