V roce 1985 vzniklo ve Východním bloku neobvyklé partnerství mezi městem Havlíčkův Brod a nizozemským Briellem. Tento krok byl významným průlomem v období, kdy kontakty mezi zeměmi za železnou oponou byly stále omezené. Od tohoto roku si obě města udržují dlouhodobé přátelské vztahy, které přetrvávají nejen na oficiální úrovni, ale i mezi jejich obyvateli.
Podle slov starosty Havlíčkova Brodu Zbyňka Stejskala (ODS) je historické pouto mezi oběma městy významné nejen z hlediska státní politiky, ale především z pohledu osobních vztahů. Přátelství je živé díky neustálé spolupráci a výměnám různých aktivit, které propojují obyvatele Havlíčkova Brodu a Brielle. „Udržujeme ho nepřetržitě od roku 1985, a to nejen na oficiální úrovni, ale především mezi lidmi,“ dodává starosta.
V minulosti bývalo navázání kontaktů složitější. Historicky sehrála významnou roli v rozvoji přátelství náhoda a společný zájem o svobodu a jiné zkušenosti. Za počátky vztahu stojí především snaha Briellu o prolomení hranic železné opony a ochota města Havlíčkův Brod sdílet své zkušenosti. Příběh začal jednoduchým pozváním starosty Brielle Cor de Ronde české kolegyni Evě Horové, která se o Československu a našem městě podrobněji rozpovídala.
Eva Horová, která emigrovala v roce 1968 a žila dlouhou dobu v Brielle, hrála zásadní roli při navazování prvotního dialogu. Nejprve působila jako tlumočnice, což nebylo vždy jednoduché, zejména při prvních návštěvách představitelů tehdejšího Československa.
V současnosti je čestnou občankou Havlíčkova Brodu a její vzpomínky jsou svědectvím o složitosti dobové doby – například o monitorování bezpečnostními složkami nebo kontrolách pasů ve spojitosti s návštěvami.Asi největší změnou prošel vztah poté, co se československá společnost otevřela světu. Dnes je udržování napjatých sousedských vazeb, které v době studené války vyžadovaly velké osobní i diplomatické úsilí, znatelně jednodušší a přirozenější. Přesto si obě strany cení této dlouhodobé spolupráce, která je symbolem vzájemného porozumění a odhodlání k přátelství přes všechny historické a politické nesnázemi.
V rámci letošních oslav čtyřiceti let od začátku partnerství přijeli do Havlíčkova Brodu zástupci města Brielle v čele s více než osmdesáti hosty. Tato delegace různorodého složení zahrnovala nejenom představitele města a partnerského výboru, ale také hudebníky, organizátory studentských výměn či běžné občany. V týdnu programu nechybělo slavnostní uvítání na radnici či tradiční akce připomínající důležitost vzájemného dialogu.Hlavním bodem oslav byla ve čtvrtek večer slavnostní oslava 80. výročí konce druhé světové války spojená s tradičním Trhem řemesel, který je oblíbený mezi nizozemskými návštěvníky. Postupně se pokračuje v rozvíjení přátelství i ve všech dalších aktivitách. Při příležitosti uzavření oslav bude symbolicky předán klíč od městských bran ke Keesi Haanstrovi, který více než 25 let dohlížel na vztahy mezi městy jako předseda partnerského výboru v Brielle. Jeho nezměrné úsilí umožnilo realizaci řady společenských projektů a posílení mezilidských vazeb.
Realizace dlouhodobého partnerství tak přetrvává jako důkaz trvalého přátelství, které spojuje Havlíčkův Brod s Briellem již čtyři dekády. Tento příběh je inspirací pro aktuální i budoucí generace, ukazuje hodnotu otevřenosti, porozumění a schopnosti překonávat hranice nejen symbolicky, ale i skutečně skrze osobní a městské vztahy.