Letos na podzim vybojoval Jaroslav Mrtka na policejním Mistrovství České republiky 2010 ve služební kynologii v kategorii v kategorii hlídkoví psi první místo.
Jak jste se ke své současné profesi dostal?

Německý ovčák Rex poháry, první pes Jaroslava Mrtky
Od malička jsem snil o tom, že budu mít německého ovčáka, který mě bude poslouchat. Můj sen se splnil, až když jsem se dostal k policii a pořídil si domů svého prvního německého ovčáka, kterého jsem měl od štěněte a pojmenoval jsem ho
Rex.
U policie jsem nejdříve pracoval na dopravním inspektorátu. Když byl Rexovi jeden rok, oslovila mě zdejší kynologická skupina, abych se k ní přidal. Protože pro mě tehdy nebyl k dispozici služební pes, nabídl jsem Rexe policii k výkupu. Brzy jsem s Rexem nastoupil na základní kurz pro psovody. Zde jsem se naučil jak mám zacházet a cvičit se služebním psem. V současné době mám už svého druhého služebního psa –
Dicka a na předvýchovu štěně.
Můžete čtenářům online deníku Vysočina-news.cz blíž představit práci kynologa, kterou znají ze zpravodajství nebo detektivních filmů?

Výcvik psů trvá několik let
Profese kynologa zahrnuje výjezdy na místa trestných činů, kde se služebními psy pátráme po pachatelích, pachových stopách a věcech souvisejících s trestným činem. Výjezdy na pátrací akce po pohřešovaných osobách, kde prohledáváme se psy málo přehledná místa, jako jsou lesní porosty, místa s rákosím a vysokou travou, a využíváme přirozeného vynikajícího čichu psa. Pes musí umět ochránit psovoda před napadením, zadržet unikajícího pachatele, nebo odhalit skrývajícího se pachatele v objektu či terénu. Nebát se výstřelu a vyhledat vystřelené nábojnice. Na jiné práce máme specialisty, kteří cvičí psy na vyhledávání drog, výbušnin, akcelerantů, jako jsou ropné produkty, na požářištích atd.
Často se o Vás a o dalších kynolozích píše v souvislosti s úspěchy v soutěžích, méně pak přímo v souvislosti s Vaší prací. Jak vůbec vypadá denní či týdenní program kynologa?
V týdnu se nám střídají dvanáctihodinové denní a noční služby. Přednostní jsou výjezdy, v době bez výjezdů se věnujeme hlídkové službě, dohlížíme na veřejný pořádek na nádraží a v okolí nákupních středisek, kde dochází k majetkovým deliktům. Dále kontrolujeme chatové oblasti atd. Nedílnou součástí je samozřejmě výcvik služebních psů. Neustále je zdokonalujeme ve stopování, poslušnosti, obraně. Samozřejmě že o psy se musíme každý den postarat, vyvenčit je, vyběhat a nakrmit. Není to jako jiná práce, kde například vypnu v pátek soustruh a přijdu až v pondělí. Práci policejních psů prezentujeme ve školách, školkách a na různých kulturních akcích.
Vybrat vhodného psa pro speciální účely není asi jednoduché, jaká jsou kritéria na výběr psa pro kynologickou práci, co musí splňovat?

Dloholetý výcvik korunují v případě Jaroslava Mrtky úspěchy
Služební pes by měl být vyrovnaný, energický, temperamentní, nebojácný, pracovitý – lehce se motivující. S velkým rozsahem mezi vzruchem a útlumem. To znamená, že je schopen při napadení rychle se vzrušit a útok odrazit a v případě, že už útok nepokračuje se na povel opět uklidnit a aktivně střežit. Tyto vlastnosti jsou dány převážně geneticky a vhodným výcvikem je prohlubujeme. Než ze štěněte vyroste mladý pes, trvá to zhruba 1,5-2,5 let. V této době probíhá zpočátku socializace (návyk psa na různé podklady - lino, dlažba, prostředí - rušné prostředí nádraží, centrum města atd.) Poté se pes za použití motivačních prvků cvičí. Psa musí výcvik bavit, protože pak pracuje radostně a s chutí.
Než je pes schopen služby, musí absolvovat ve výcvikovém středisku kurz a po jeho splnění je mu zadána kategorie pes hlídkový nebo pes pátrací.
Co je na výcviku kynologického psa nejnáročnější?
Nejprve se jedná o výchovu a socializaci pejska. Učíme ho zájem o hračky a pamlsky, seznamujeme ho s obranami – kousáním nejprve do kůže, hadrů a to už v raném věku, poté přejdeme na pešky a rukávy a skončíme do obleku zvaném Ringo, kde pes může provést zákus kamkoli. Pes musí být seznámen s výstřelem, aby se při zákroku nelekl rány.
V terénu psa učíme sledovat lidský pach.
1. Na stopách – pes umí přirozeně sledovat pach kořisti – naučíme sledovat lidský pach.
2. Při pátracích akcích opět musíme převést navětřování kořisti na lidský pach.
3. V objektech psa učíme vyhledat a označit štěkáním osobu.
4. Pes se musí naučit vyhledat napachované předměty a tyto označit například zalehnutím u předmětu a štěkáním.
Někteří psi se naučí i vyhledávat nábojnice podle vypáleného střelného prachu.
Služební psi musí zvládnout i poslušnost a zdolávat různé druhy překážek - například přeskočit metr vysoký plot, vylézt po žebříku…
Na výcviku je nejnáročnější přesvědčit psa, aby cvičil rád i bez použití motivačních prvků.
Plánujete v blízké budoucnosti účast na nějakých soutěžích?
V příštím roce – krajský přebor a nominace na Mistrovství republiky ve služební kynologii.
Autor: Milan Pilař
Komentáře
Sdílet článek