Jaroslav Mrtka: Práce kynologa v pátek nekončí

Policejní kynolog Jaroslav Mrtka dosáhl během osmi let, kterým se věnuje policejní kynologii řadu úspěchů. Poslední dosáhl se svým s belgickým ovčákem Dickem.

uniweb weby

Letos na podzim vybojoval Jaroslav Mrtka na policejním Mistrovství České republiky 2010 ve služební kynologii v kategorii v kategorii hlídkoví psi první místo.

Jak jste se ke své současné profesi dostal?

psi-02w.JPG

Německý ovčák Rex poháry, první pes Jaroslava Mrtky

Od malička jsem snil o tom, že budu mít německého ovčáka, který mě bude poslouchat. Můj sen se splnil, až když jsem se dostal k policii a pořídil si domů svého prvního německého ovčáka, kterého jsem měl od štěněte a pojmenoval jsem ho Rex.
U policie jsem nejdříve pracoval na dopravním inspektorátu. Když byl Rexovi jeden rok, oslovila mě zdejší kynologická skupina, abych se k ní přidal. Protože pro mě tehdy nebyl k dispozici služební pes, nabídl jsem Rexe policii k výkupu. Brzy jsem s Rexem nastoupil na základní kurz pro psovody. Zde jsem se naučil jak mám zacházet a cvičit se služebním psem. V současné době mám už svého druhého služebního psa – Dicka a na předvýchovu štěně.

Můžete čtenářům online deníku Vysočina-news.cz blíž představit práci kynologa, kterou znají ze zpravodajství nebo detektivních filmů?

psi-03w.JPG

Výcvik psů trvá několik let

Profese kynologa zahrnuje výjezdy na místa trestných činů, kde se služebními psy pátráme po pachatelích, pachových stopách a věcech souvisejících s trestným činem. Výjezdy na pátrací akce po pohřešovaných osobách, kde prohledáváme se psy málo přehledná místa, jako jsou lesní porosty, místa s rákosím a vysokou travou, a využíváme přirozeného vynikajícího čichu psa. Pes musí umět ochránit psovoda před napadením, zadržet unikajícího pachatele, nebo odhalit skrývajícího se pachatele v objektu či terénu. Nebát se výstřelu a vyhledat vystřelené nábojnice. Na jiné práce máme specialisty, kteří cvičí psy na vyhledávání drog, výbušnin, akcelerantů, jako jsou ropné produkty, na požářištích atd.

Často se o Vás a o dalších kynolozích píše v souvislosti s úspěchy v soutěžích, méně pak přímo v souvislosti s Vaší prací. Jak vůbec vypadá denní či týdenní program kynologa?
V týdnu se nám střídají dvanáctihodinové denní a noční služby. Přednostní jsou výjezdy, v době bez výjezdů se věnujeme hlídkové službě, dohlížíme na veřejný pořádek na nádraží a v okolí nákupních středisek, kde dochází k majetkovým deliktům. Dále kontrolujeme chatové oblasti atd. Nedílnou součástí je samozřejmě výcvik služebních psů. Neustále je zdokonalujeme ve stopování, poslušnosti, obraně. Samozřejmě že o psy se musíme každý den postarat, vyvenčit je, vyběhat a nakrmit. Není to jako jiná práce, kde například vypnu v pátek soustruh a přijdu až v pondělí. Práci policejních psů prezentujeme ve školách, školkách a na různých kulturních akcích.


Vybrat vhodného psa pro speciální účely není asi jednoduché, jaká jsou kritéria na výběr psa pro kynologickou práci, co musí splňovat?

psi-04w.JPG

Dloholetý výcvik korunují v případě Jaroslava Mrtky úspěchy

Služební pes by měl být vyrovnaný, energický, temperamentní, nebojácný, pracovitý – lehce se motivující. S velkým rozsahem mezi vzruchem a útlumem. To znamená, že je schopen při napadení rychle se vzrušit a útok odrazit a v případě, že už útok nepokračuje se na povel opět uklidnit a aktivně střežit. Tyto vlastnosti jsou dány převážně geneticky a vhodným výcvikem je prohlubujeme. Než ze štěněte vyroste mladý pes, trvá to zhruba 1,5-2,5 let. V této době probíhá zpočátku socializace (návyk psa na různé podklady - lino, dlažba, prostředí - rušné prostředí nádraží, centrum města atd.) Poté se pes za použití motivačních prvků cvičí. Psa musí výcvik bavit, protože pak pracuje radostně a s chutí.
Než je pes schopen služby, musí absolvovat ve výcvikovém středisku kurz a po jeho splnění je mu zadána kategorie pes hlídkový nebo pes pátrací.

Co je na výcviku kynologického psa nejnáročnější?

psi-05w.JPG
Nejprve se jedná o výchovu a socializaci pejska. Učíme ho zájem o hračky a pamlsky, seznamujeme ho s obranami – kousáním nejprve do kůže, hadrů a to už v raném věku, poté přejdeme na pešky a rukávy a skončíme do obleku zvaném Ringo, kde pes může provést zákus kamkoli. Pes musí být seznámen s výstřelem, aby se při zákroku nelekl rány. V terénu psa učíme sledovat lidský pach.
1. Na stopách – pes umí přirozeně sledovat pach kořisti – naučíme sledovat lidský pach.
2. Při pátracích akcích opět musíme převést navětřování kořisti na lidský pach.
3. V objektech psa učíme vyhledat a označit štěkáním osobu.
4. Pes se musí naučit vyhledat napachované předměty a tyto označit například zalehnutím u předmětu a štěkáním.
Někteří psi se naučí i vyhledávat nábojnice podle vypáleného střelného prachu.
Služební psi musí zvládnout i poslušnost a zdolávat různé druhy překážek - například přeskočit metr vysoký plot, vylézt po žebříku…
Na výcviku je nejnáročnější přesvědčit psa, aby cvičil rád i bez použití motivačních prvků.

Plánujete v blízké budoucnosti účast na nějakých soutěžích?
V příštím roce – krajský přebor a nominace na Mistrovství republiky ve služební kynologii.

Autor: Milan Pilař


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 15.12.2010 00:00



0 +
 
SPOLUŽIVOT - Hledáme hostitele

Hlavní zprávy

 

SPOLUŽIVOT - Hledáme hostitele