Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov slaví dvacetiny

Dvacáté narozeniny slaví Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov. V pondělí 30. června představí v Pelhřimově akce, které k jubileu připravili.

uniweb weby

/uws_images/firmy/083199/clanky/muzeum-rekordu-a-kuriozit-pelhrimov-slavi-dvacetiny/000001_h.JPG

Korintská váza ze 76 tisíc sirek

Za dvacet let existence se Muzeum rekordů a kuriozit stalo jediným zařízením svého druhu ve střední Evropě a zcela ojedinělou institucí, které nabízí unikátní exponáty.
V pondělí představí jeden z nich. „Jde největší pastelku v České republice, která má na délku 570 cm a průměr 22 cm. K manipulaci s ní je třeba alespoň tří chlapů.

/uws_images/firmy/083199/clanky/muzeum-rekordu-a-kuriozit-pelhrimov-slavi-dvacetiny/000002_h.JPG

Funkční dřevěné kolo včetně řetězu

Historicky první prohlídka se v pelhřimovské Dolní bráně, kde Muzeum rekordů a kuriozit sídlí, uskutečnila 30. června 1994 v 10.00, kdy v prvním patře průvodce vítal pozvané hosty a ve třetím se ještě dokončovala výstavní expozice. Tak hektická byla ona doba,“ popisuje Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov.
Smyslem činnosti Muzea rekordů a kuriozit a Agentury Dobrý den je podle jejího prezidenta nejen registrace unikátních výkonů do České knihy rekordů, ale především objevování dalších a dalších - mnohdy nenápadných mistrů svého oboru.
/uws_images/firmy/083199/clanky/muzeum-rekordu-a-kuriozit-pelhrimov-slavi-dvacetiny/000003_h.JPG

Největší konvička rekordní porcelánová souprava

Muzeum je plné neobyčejných počinů zpravidla obyčejných lidí. „Svou činností chceme v éře internetu, facebooků a všeobjímajících mobilních aplikací lidem říci: zvedněte se a pojďte něco udělat... nejlépe společně. Motiv rekordu kolikrát dává lidi dohromady ... a my jsme potěšeni, děje-li se tak. Muzeum rekordů a kuriozit chce inspirovat k činnosti a bojovat s šířící se letargií,“ dodává Miroslav Marek.







Zajímavosti o vybraných exponátech Muzea rekordů a kuriozit

Pražský hrad ze špejlí

Ladislav Novák je autorem největší repliky historického objektu ze špejlí (areál Pražského hradu - 310 x 140 cm). Dílo, na kterém rekordman pracoval dva roky (1 550 hodin), je zhotoven v měřítku 1:125. Na jeho vytvoření rekordman spotřeboval 115 balení lepidla Kanagom a 10 800 špejlí.

Nejmenší galerie na světě

Nachází se uvnitř naší věže, díla v ní umístěná lze prohlížet pouze vleže, nese příznačný název Lehni, rázem se v ní návštěvník ocitá v jiném světě. V Mikrosvětě o rozměrech 117 x 82 x 62 cm každého obklopí Mr. Bean, Václav Havel, Beatles, W. Churchill, Jan Kraus, L. de Funés, V. Klaus a desítky dalších vtipně vypodobněných osobností. Autorem je přední český karikaturista Lubomír Vaněk.

Čokoládový zámek

Jana Dostálová, studentka Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka oboru cukrář, vytvořila přesnou kopii francouzského zámku Chaumont stojícího v údolí řeky Loiry. Při výrobě objektu, který má 50 cm na výšku a plošný rozměr 86 x 86 cm, spotřebovala za čtyři měsíce práce 25 kg bílého plastického fondánu, karamel tvořící výplně oken a kilogramy vysoce kvalitní čokolády, z níž kromě jiného zhotovila i tisíce miniaturních hnědých šindelů pokrývajících střechu zámku. Rekordmanka s tímto objektem získala zlatou medaili na světové gastronomické olympiádě IKA v německém Erfurtu.

Minimotorka

Nejmenší motorku ve střední Evropě vyrobil Aleš Spirman z klasického pionýra Jawa 50 (350 hodin čistého času práce). Váží 15 kg, je vysoká jako pivní lahev, a přesto na ní rekordman dosahuje rychlosti až 50 km/h. Obsah nádrže stačí na třicet minut jízdy.

Obří péřová bunda

Rukávy obří péřové bundy (ušito ve firmě Šmic v Berouně) mají rozpětí 410 cm a obvod hrudníku měří 280 cm. Bunda je pětinásobkem běžné péřové bundy.

Nejmenší betlém ze dřeva

Miloš Němec z Třemošnice vytvořil řezbářskou technikou a za použití běžných nástrojů tradiční betlém z lipového dřeva s motivem svaté rodiny, který je umístěn ve skořápce lískového oříšku. Schránka betlému má na výšku 26 mm a nejvyšší postava svatého Josefa měří 12 mm.

Jízdní kolo celé ze dřeva

Má dřevěný nejen rám, brzdy a řidítka, ale dokonce i řetěz, svítilnu a funkční pumpičku. Ta sice příliš nepumpuje, ale to nevadí, protože kola jsou dřevěná.
Ludovíta Lénárt ze slovenského Matúškova je to, že rekordman nepoužil ani jeden šroub, hřebík či jiný spojovací materiál. Kolo uveze dospělého člověka a jeho výroba trvala 4 300 hodin.

Muzeum v demižonu

Leopold Heneš je autorem řady exponátů, které slepil či sestavil uvnitř lahví či žárovek. V pětilitrovém skleněném demižonu vytvořil z 1 461 špejlí přesnou repliku pelhřimovské Jihlavské brány (sídlo Muzea rekordů a kuriozit) v měřítku 1:140. Model (618 hodin práce) je věrnou replikou své předlohy s veškerými detaily, přičemž hrdlo nádoby má průměr pouhých 24 mm.

Největší štětka na holení má na výšku půl metru, rekordní čepice zas 371 bambulí. Nejdelší šála na světě měřila 158,5 km, v muzeu uvidí návštěvníci pouhých pár kilometrů.

Obří porcelánový šálek má obsah devět litrů. Kávu by si z něj mohlo dát 36 lidí najednou. Do největšího pyžama se vešlo 98 lidí. Největší vejce na světě vážilo 2,455 kg.

Obří kartáček na zuby dlouhý 305 cm a nejdelší štětec pro malíře (330 cm) zhotovili šikovní borci z pelhřimovských Spojených kartáčoven.

Lžíci z jednoho kusu topolového dřeva vytvořil Slovák Ján Hubinský (253 cm). Největší kolekci nesmysluplných lžic (recese a řezbářské umění v jednom) zhotovil Marián Vanek a nejmenší džbánek vytočený na hrnčířském kruhu za pomoci jehly má na výšku 2,5 mm a jeho objem je jedna třetina kapky.

Obrazy zhotovené z osmi druhů těstovin a znázorňující Pražský hrad a pelhřimovské náměstí mají rozměry 200 x 120 cm. Vytvořila je Iva Buhl Kolářová.

Konstruktérem nejmenšího jízdního kola je Roman Šofrle z Prahy. Bicykl má délku 7 cm, je vysoký 19 cm a nosnost činí 80 kg. Rekordman s ním dokázal ujet 10 m.

Nejmenší plyšový medvídek s pohyblivými končetinami má na výšku 3 cm. Návštěvníci uvidí malby na špendlíkové hlavičce, sochy vyřezané ze špejlí, největší botu, knížku o rozměrech 3 x 4 mm nebo pomlázku z kočičích vousů.

Expozice Zlaté české ručičky?

Funkční kytary, housle, mandolíny, vázy, obrazy - vše ze sirek, přes 90 exponátů, 571 871 sirek a 248 344 zápalkových hlaviček, 63 310 hodin (sedm let a dva měsíce čistého času) práce jediného člověka, rekordmana Tomáše Kordy. Nikde jinde na světě není nic podobného k vidění. Ani funkční parní stroj ze skla či obraz Hradčan z těstovin nebo Mona Lisa z 45 tisíc zrnek rýže.

Světové unikáty ze sirek

Když spatří návštěvníci muzea kytaru vyrobenou Tomášem Kordou z Vrchlabí, nebude jim na první pohled nic nápadného. Ani když hrábnou do strun jeho vlastnoručně vyrobeného nástroje, nic moc zvláštního pozorovat také nebudou. Přesto jej Česká databanka rekordů pelhřimovské Agentury Dobrý den eviduje jako úctyhodného světového rekordmana. Při pohledu zblízka totiž zjistí, že kytara je celá – kromě strun, pražců a mechanik – zhotovena ze sirek. Dcera rekordmana se s ní dva roky učila hrát na kytaru. Na festivalu Pelhřimov - město rekordů na ní koncertoval dokonce i kytarový virtuóz Štěpán Rak. Funkční kytara - 2738 hodin čistého času práce - 16 854 zápalek.

Obraz Mexická tanečnice - 2698 hodin práce - 23 710 zápalek a 11 949 zápalkových hlaviček.

Korintská váza - přesná rekonstrukce originálu pocházejícího z roku 2 850 př. n. l. - 7542 hodin práce - 26 211 zápalek a 51 124 zápalkových hlaviček.

Kovboj - největší obraz ze sirek na světě - 82,5 x 122 cm - 6 654 hodin práce - 73 194 sirek a 10 564 zápalkových hlaviček.

Také Muchova Slovanská epopej se přestěhovala do Pelhřimova. Alespoň tedy její obdivuhodná miniaturizace z dílny výtvarníka a malíře Jana Jiřího Rathsama.
Ten devět let pracoval na zcela ojedinělé kolekci sedmnácti obrazů slavné Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Obrazy, které jsou v Muchově podání nadrozměrné (největší z nich měří 8,10 m x 6,10 m) rekordman zmenšil 222krát, tedy do rozměrů milimetrových. Miniatury tedy mají vesměs 35 x 25 mm. Přesto na nich oproti Muchovým originálům nic nechybí.
Práce zabrala rekordmanovi přibližně 1 500 hodin čistého času. Použil olejových barev, klasického plátna a miniaturních štětečků, přičemž detaily maloval drobounkým peříčkem z anglického havrana. Celé dílo bylo vytvořeno pod lupou.

Největší plyšový medvídek v České republice Kuky má na výšku čtyři metry a děti na něm mohou oči nechat.

Parní stroj ze skla
Světovým unikátem je dílo Michala Zahradníka. Technický sklář z Prahy jako jediný člověk na světě dokázal vytvořit funkční parním stroj kompletně zhotovený ze skla.

Autor: Milan Pilař

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 29.06.2014 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy