Na Vysočině sílí zájem o družstevní bydlení. Třebíč připravuje čtvrť s více než 730 byty, z toho 582 družstevních. Žďár nad Sázavou chystá dva projekty s přibližně 140 byty. V Jihlavě se do ankety zapojilo 2?500 zájemců, konkrétní kroky však zatím nejsou stanoveny.
Na Vysočině se znovu otevírá téma družstevního bydlení. Třebíč připravuje rozsáhlou novou čtvrť, Žďár nad Sázavou rozjíždí dva konkrétní projekty a Jihlava eviduje tisíce zájemců. Debata se vrací i proto, že poptávka po dostupném bydlení v regionu dlouhodobě neklesá.
Družstevní model se v diskusích objevuje jako možnost pro domácnosti, které na vlastní byt nedosáhnou hned, ale chtějí stabilní a dlouhodobé bydlení. V regionu jde o jeden z nejvýraznějších trendů posledních měsíců.
Třebíč má hotovou studii pro novou městskou čtvrť na severním okraji města, v lokalitě za ulicí Manželů Curieových. Počítá se zde s výstavbou více než 730 bytů, z toho 582 družstevních v bytových domech.
Město vlastní většinu pozemků, část území patří soukromému vlastníkovi, kde se předpokládá výstavba rodinných domů a viladomů. Projektování technické infrastruktury mělo podle dřívějších informací začít v roce 2024.
Model počítá s tím, že domácnosti uhradí na začátku přibližně pětinu ceny bytu. Zbytek by financovalo družstvo prostřednictvím úvěru, který by se splácel formou dlouhodobých měsíčních plateb. Po doplacení by se byt převedl do vlastnictví rodiny. Založení bytového družstva se v Třebíči dříve zmiňovalo s výhledem na rok 2028.
V Jihlavě se družstevní bydlení diskutuje již několik let. V anketě z minulého volebního období se zapojilo zhruba 2?500 lidí, kteří vyjádřili zájem o tento typ bydlení. Město tehdy hovořilo o možnosti vzniku tisíců dostupných bytů.
Po volbách se téma na čas vytratilo, později však vedení města uvedlo, že družstevní model může být jednou z cest. Zároveň upozorňuje, že hlavní výhodou je nižší počáteční platba, zatímco celková cena nemusí být nižší než u bytů do osobního vlastnictví.
Jihlava nyní pracuje především na přípravě infrastruktury pro soukromé investory. S developery jedná o skladbě bytů, ale trh podle města stále preferuje prodej do osobního vlastnictví. Radnice zároveň opravuje vlastní bytový fond a plánuje nákup menšího počtu nových jednotek.
Městský bytový fond má podle dostupných údajů 709 bytů. V debatě se objevuje i možnost založení městské společnosti, která by bytový fond spravovala a pomohla lépe plánovat další rozvoj.
Žďár nad Sázavou připravuje dva družstevní projekty ve spolupráci se soukromým investorem. Informace zveřejnila radnice i na svém webu v rámci tématu dostupného družstevního bydlení.
První projekt se týká bytového domu v centru města, mezi bazénem a náměstím, na místě bývalého klubu Batyskaf. Počítá se zde s 48 družstevními byty v dispozicích od 1+kk do 3+kk. V době posledních informací probíhal povolovací proces a zájemci se mohli nezávazně registrovat.
Druhým projektem je Senior resort Okružní na okraji sídliště Stalingrad, zaměřený na obyvatele starší 50 let. Nabídnout má 88 družstevních bytů a doplňkové komunitní a zdravotní zázemí.
Finanční model počítá s tím, že domácnosti uhradí část ceny před dokončením projektu, zbytek zajistí společný úvěr družstva. Po nastěhování se zbývající část splácí formou měsíčních plateb, obvykle po dobu kolem třiceti let. Základní informace uvádí projektový web Družstevní bydlení Žďár.
V součtu obou lokalit by podle dřívějších údajů mohlo vzniknout přibližně 140 družstevních bytů s cílem dokončení do roku 2027. Konkrétní harmonogram se bude upřesňovat podle postupu příprav.