Lukov u Moravských Budějovic zažije v sobotu velkou slavnost

Primiční ornát a kalich komunisty umučeného kněze Jana Buly, výstavu o vyhnancích, udělení vyznamenání Jaroslavu Melkusovi, to vše uvidí účastníci sobotního odpoledne v Lukově u Moravských Budějovic.

uniweb weby

Vyvrcholením akce bude otevření a požehnání pamětní síně P. Jana Buly v rekonstruované faře. Předcházet bude od 14.00 mše svatá vkostele sv. Jana Křtitele a slavnostní projevy významných osobností u památníku nevinným obětem komunistických procesů, souvisejících především s babickými událostmi.

Součástí programu je i udělení odznaku účastníka odboje a odporu proti komunismu popravenému Jaroslavu Melkusovi, který převezme jeho syn Jaroslav. Ocenění mu předá Eduard Stehlík, ředitel odboru pro válečné veterány a hroby Ministerstva obrany ČR.

Mimo pamětní síně P. Jana Buly s výstavou Věřím, že můj krátký život nebyl nadarmo, bude v 15.30 otevřena i stálá expozice Vyhnanci, kterou připravili Miroslav Kasáček a Luděk Navara jako trvalou vzpomínku na násilné vystěhování lukovských občanů i jinak postižených rodin v padesátých letech minulého století.

Slavnostní odpoledne uzavře představení nové knihy Luďka Navary a Miroslava Kasáčka A přece budu blízko o životě a mučednické smrti kněží Jana Buly a Václava Drboly.

Mše svatá za oběti totalitního komunistického režimu, která celou slavnostní akci v Lukově zahájí, se uskuteční v 14.00.

Účast na slavnosti už potvrdil z brněnského biskupství Mons. Jiří Mikulášek a Mons. Karel Orlita, který má na starosti proces blahořečení Jana Buly a Václava Drboly. Za ministra kultury ČR Daniela Hermana přijede jeho náměstkyně Hana Matoušková, dále pak předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR Naděžda Kavalírová, výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmann, starosta Orla Stanislav Juránek a v zastoupení hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka se akce zúčastní radní Marie Kružíková.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 08.09.2016 07:01
0 +
 

Hlavní zprávy