Lunety z brodského kláštera patří městu

Stát bezúplatně převedl pětačtyřicet lunetových obrazů z brodského kláštera do vlastnictví města Havlíčkův Brod. Účetní hodnota souboru obrazů dosahuje dva miliony korun.

uniweb weby

"Barokní obrazy, tzv. lunety, polokruhovité výseče spojené s malbou na nich umístěnou, určené pro brodský klášter, ve kterém dnes sídlí právě ÚZSVM, odloučené pracoviště Havlíčkův Brod, nechali augustiniáni namalovat u několika autorů, přičemž volbou místních témat se snažili zavděčit zdejším obyvatelům. Kromě náboženských motivů tedy lunety zachycují i zákoutí města.
Obrazy mají rozměry asi třikrát dva metry. Na svém původním místě kláštera zůstaly i po jeho zrušení v roce 1788, sundány byly zřejmě až na počátku dvacátého století," uvedla pro i-deník Vysočina-news.cz Jana Rennerová, tisková mluvčí ÚZSVM.

Odloučené pracoviště Havlíčkův Brod Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) převedlo čtyřicet pět olejových obrazů na základě smlouvy o bezúplatném převodu kulturní památky do vlastnictví Havlíčkova Brodu, smlouvu schválilo Ministerstvo kultury ČR.

Soubor obrazů z bývalého augustiniánského kláštera v Havlíčkově Brodě je podle Jany Rennerové zapsaný na Ústředním seznamu kulturních památek ČR.
"Jde o movitou kulturní památku, jejíž stav vyžaduje nákladnou restauraci. Na obrazech jsou zachyceny náboženské motivy a také některá zákoutí Havlíčkova Brodu. Město přislíbilo zpřístupnění tohoto významného díla veřejnosti," dodala Jana Rennerová.

Autor: Milan Pilař


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 19.03.2009 00:000 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024