Nový přístroj zkrátí pacientům pobyt v jihlavské nemocnici

Kratší operace, méně dní strávených v nemocnici a nižší krevní ztráty. To jsou hlavní výhody použití Habibova nože, který používají v Nemocnici Jihlava.

obrázek: Nový přístroj zkrátí pacientům pobyt v jihlavské nemocnici
/uws_images/firmy/083199/clanky/novy-pristroj-zkrati-pacientum-pobyt-v-jihlavske-nemocnici/000001_h.jpg

Jaromír Meduna

Chirurgové v jihlavské nemocnici s jeho pomocí odoperovali prvního pacienta s nádorem na játrech. Operace dopadla dobře a po týdnu je pacient propuštěný z nemocnice. Jednou z výhod Habibova nože je zkrácení doby na operačním sále. „Nůž se napojí na zdroj vysokofrekvenčního proudu. Koncovka, kde jsou jehly, mezi kterými proud působí, se nasadí do jater a v místě mezi nimi se tkáň spálí,“ vysvětluje zjednodušeně půlhodinový zákrok primář chirurgického oddělení Jaromír Meduna, který měl jako první možnost využít nový přístroj. V linii, kde jsou nožem spálené cévy a žlučovody, se jaterní tkáň přeruší. „Tato metoda je daleko rychlejší, přesnější a pro pacienta bezpečnější, než ostatní,“ pochvaluje si operatér Jaromír Meduna. Na sále tak nyní stráví pacient zhruba polovinu času ve srovnání s klasickými metodami operací jater.

/uws_images/firmy/083199/clanky/novy-pristroj-zkrati-pacientum-pobyt-v-jihlavske-nemocnici/000002_h.JPG

Šipka značí odstraněný nádor

Druhou výhodou je nižší ztráta krve. Při použití Habibova nože byly krevní ztráty do sto mililitrů, běžně to je při stejném výkonu a použití jiné metody až litr krve. S tím souvisí také kratší doba rekonvalescence pacienta, odpadají rizika spojená s podáním transfuzí. Oproti stávajícím metodám to znamená ušetření několika dní, které musel člověk strávit v nemocnici, a významné snížení rizika dalších komplikací.
Resekční výkon na játrech pomocí Habibova nože provedli operatéři jihlavské nemocnice jako první na Vysočině. Předpokládá se, že se každý měsíc podstoupí podobný zákrok nejméně jeden pacient a zavedení metody tak znamená další zlepšení péče o nemocné s nádory jater v jihlavské nemocnici.

Autor: Monika Zachrlová

31.07.2016
31.07.2016
31.07.2016

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články