„Po příjezdu na místo, jsme nalezli dospělou samici orla mořského, která se chovala velmi apaticky, neměla snahu se bránit a bylo viditelné plné vole masa.
Následně jsme obratem orla převezli na veterinární kliniku v Ledči nad Sázavou, kde i přes veškerou veterinární péči na následky otravy téhož dne uhynul,“ popsal Zbyšek Karafiát ze Stanice Pavlov.

Otrávený orel mořský, foto: archiv Stanice Pavlov
Pracovníci stanice oslovili Agentura ochrany krajiny a přírody, Policie ČR a Českou inspekci životního prostředí. Poté byl orel předán do Státního veterinárního ústavu v Jihlavě, kde bylo potvrzeno otrávení karbofuranem.
„Protože při nálezu orel nevykazoval typické chování při otravě karbofuranem, otrávení jedinci umírají v křečích, s nataženými pařáty před sebe, a otrávenou kořistí nalezenou ve voleti byla liška. Usuzujeme, že původní otrávenou návnadu pozřela liška a teprve uhynulou lišku pozřel orel mořský,“ dodal Zbyšek Karafiát.
V současné době se podle informací pracovníků Stanice Pavlov tak jedná už o
šestého evidovaného otráveného orla mořského na Vysočině.
Aktivita travičů na Vysočině neustává, v lednu byla poblíž Havlíčkova Brodu nalezena otrávená dvě káňata lesní, z toho jedno káně se podařilo na stanici zachránit a vrátit zpět do přírody.
Autor: Milan Pilař