Pelhřimovská policie žádá obyvatele o pomoc

V posledních týdnech zaznamenali policisté na Pelhřimovsku řadu případů podvedených seniorů. Scénář je stále stejný, tentokrát zloději nabízeli broušení nožů.

obrázek: Pelhřimovská policie žádá obyvatele o pomoc

K poslednímu případu došlo v Košeticích v pondělí 2. listopadu. Muž a žena tmavší pleti zazvonili u dveří rodinného domu a starší paní nabídli broušení nožů a nůžek. Ta je pozvala dál a po nabroušení několika nůžek byla mužem požádána o částku sedmi tisíc korun. Odešla do vedlejší místnosti pro peníze a mezitím neznámá žena využila příležitosti a ukradla dalších pět tisíc korun.

„Poslední dobou na Pelhřimovsku dochází k podobným případům stále častěji. Jedná se o osoby nabízející broušení nožů a nůžek, prodej dek, hrnců nebo jiného zboží. Většinou se pohybují po vesnicích a vybírají si starší osoby. Snaží se pod jakoukoliv záminkou dostat do domu a tam kradou. Proto žádame obyvatele o pomoc zejména v posledním případě v Košeticích. Kdokoliv zaznamená pohyb podezřelých osob ve svém městečku nebo vesnici by měl volat linku 158 nebo informovat pracovníky obecního úřad,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kotková.

Policisté dali dohromady několik doporučení, která by mohla seniorům pomoci zachránit jejich úspory:

1. Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak je ukrást.

2. Nenechávejte si doma větší finanční hotovost, peníze raději uložte v bance.

3. Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.

4. Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídku výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte. V naprosté většině jde o podvod.

5. Nepřijímejte doprovod neznámými lidmi, i kdyby vypadali důvěryhodně. Ochota "pomocníka" může být jen záminkou k tomu, aby se dostal do vašeho domu a tam vás okradl.

6. Zamykejte vstupní dveře a zavírejte okna vždy, když opouštíte domácnost. I když jdete jen na chvíli k sousedce nebo na malý nákup.

Autor: Lenka Čtvrtečková

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články