Po plavci pátrali na Dalešické přehradě

V sobotu 30. července ráno vyhlásili policisté pátrání po ztraceném plavci u Dalešické přehrady, nakonec se mladík našel hned na začátku pátrání.

uniweb weby

„Deset minut před půl sedmou na linku tísňového volání 158 oznámil muž, že se obává o život svého kamaráda. Z obsahu oznámení vyplývalo, že třiadvacetiletý mladík odešel dnes ráno před šestou hodinou z autokempu Wilsonka v Hartvíkovicích s tím, že jde přeplavat Dalešickou přehradu. Protože se dlouho nevracel zpátky, jeho kamarád měl strach o jeho život, a proto se obrátil o pomoc na policisty,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.
Na místo vyjeli záchranáři a profesionální hasiči a na člunu začali po ztraceném plavci pátrat. „Mezitím přišla radostná zpráva – mladík žije a je v pořádku. Policisté informaci okamžitě ověřili a zjistili, že muž skutečně časně ráno přeplaval přehradu, ale neměl dost sil, aby doplaval zpět do kempu. Proto vyrazil zpátky pěšky, ale cestou zabloudil a přišel až do Dalešic, kde požádal o pomoc a byl převezen vozidlem zpět do Hartvíkovic. Službu konající operační důstojník všechna opatření, která souvisela s pátráním po muži odvolal,“ dodala Dana Čírtková.
Policisté se obrací na veřejnost s varováním a základními preventivními radami pro pobyt a plavání ve vodě. „V horkých letních dnech lidé tráví volný čas a čas dovolených na koupalištích, přehradách, rybnících nebo v bazénech. Bohužel v tomto období také vzrůstá počet utonulých, kteří při plavání většinou přecení své síly a pobyt ve vodě nezvládnou. V některých případech sehrává významnou roli také skutečnost, že plavci se vydávají do vody pod vlivem alkoholu. V případě, že se u vody občerstvujete alkoholickými nápoji, pak plavat raději vůbec nechoďte a plavání odložte. Kombinace horka a alkoholu může být i pro zdatné jedince poměrně zrádná a můžete se tak dostat do nebezpečí i v situaci, kterou jste už mnohokrát předtím bez potíží zvládli. Zvýšené procento alkoholu v krvi obvykle u člověka snižuje bystrost a může se stát, že sami rozumně neodhadneme, co zvládneme a co už je nad naše síly. Rizikové je i to, že opilý člověk velmi rychle ve vodě prochladne a můžou mu velice brzy dojít síly,“ varuje Dana Čírtková s tím, že je třeba si uvědomit, že každé lidské tělo má určité limity, které není v žádném případě dobré překračovat. „Pokud přijde člověk k vodě přehřátý po chůzi, jízdě na kole nebo ve vozidle, měl by s koupáním chvíli počkat a teprve potom pomalu vstupovat do vody. Je dobré opláchnout si celé tělo, aby si lidský organizmus zvykl na náhlou změnu teplot. Není dobré začít hned plavat ani pokud jste v dobré fyzické kondici.
Každý člověk by měl vědět, jak dobrým plavcem je a počítat s tím, že mu musí zbýt síly také na zpáteční cestu. Proto plavte jen tolik, abyste se příliš neunavili. Při prvních pocitech tělesné únavy se okamžitě vraťte na břeh nebo alespoň na místo, na kterém vystačíte a tam si řádně odpočiňte, ale nezapomeňte, že pobytem v chladné vodě se tělo vyčerpává i bez pohybu. V případě, že už se dostanete do nesnází a jste schopni na situaci ještě reagovat, požádejte o pomoc lidi ve vašem okolí například jiné plavce a snažte se zachovat klid, abyste neohrozili také ty, kteří se vám budou snažit pomoc. Jestliže se ve vaší blízkosti zrovna nikdo nenachází, upozorněte na sebe křikem. Potom se zkuste vyvarovat rychlých pohybů, které vaší situaci pouze zhoršují,“ uzavírá Dana Čírtková.

Autor: Milan Pilař


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 30.07.2016 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy