Policisté z Třebíče získali ocenění Zlatý záchranářský kříž

Tři policisté z Třebíče převzali ve čtvrtek 27. března z rukou prezidenta republiky prestižní ocenění Zlatý záchranářský kříž.

obrázek: Policisté z Třebíče získali ocenění Zlatý záchranářský kříž

Iveta Vávrová, Michal Durda a Petr Dvořák vloni v dubnu zachránili při náročném zásahu dva lidské životy. Slavnostní udílení ocenění Zlatý záchranářský kříž za rok 2013 se konalo ve čtvrtek na Pražském hradě. Dva policisté třebíčského obvodního oddělení a policista oddělení služební kynologie získali nejvyšší ocenění v kategorii nejlepší záchranářský čin profesionálního týmu.
„Významné ocenění získali za jejich odvahu a obětavost, neboť zásah probíhal v podmínkách, které byly velmi fyzicky i psychicky náročné, a policisté ani na okamžik nezaváhali a při záchraně ohrožených osob riskovali svůj vlastní život a zdraví,“ uvedl Radek Malíř, ředitel Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.
Oceněným policistům poblahopřál k převzetí Zlatého záchranářského kříže také Tomáš Tuhý, první náměstek policejního prezidenta a Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR.
Dramatický sled událostí, který vyústil v boj o život partnerského páru a jejich dítěte, začal v úterý 30. dubna loňského roku, když muž šel kolem půlnoci v domě ve Štěměchách na Třebíčsku zkontrolovat funkčnost elektrocentrály na benzínový pohon umístěné ve sklepě, nadýchal se ale výfukových zplodin a upadl do bezvědomí.
„Po nějaké době ho šla žena hledat a našla ho ležet bezvládně pod schody ve sklepě. Zavolala ihned na linku 155, přivolala pomoc a snažila se muže ze sklepa vytáhnout. Přitom se ale sama nadýchala zplodin a také velmi rychle upadla do bezvědomí.
Ihned po přijetí oznámení vyjela do obce dvoučlenná policejní hlídka a zdravotníci. Po příjezdu na místo se policisté Iveta Vávrová a Michal Durda snažili kontaktovat obyvatele uzamčeného domu. Nikdo ale na bouchání ani volání nereagoval, jen z vnitřních prostor bylo slyšet pláč dítěte. Policisté proto neváhali, rozbili okno a vstoupili do obydlí, kde byl cítit kouř. V jedné z místností nalezli osamocenou čtyřletou holčičku. Dítě odnesli ven a do péče jí převzali zdravotníci. Policisté přivolali další hlídku a opět vstoupili do domu, kde hledali další osoby, které se měly uvnitř nacházet. Ve sklepních prostorách nalezli muže a ženu bez známek života, oba vynesli ven a zdravotníci jim poskytli lékařskou pomoc. Okamžitě zahájili oživování jedné z osob a u druhé prováděl resuscitaci policejní kynolog Petr Dvořák, který na místo přijel. Ženu se jim podařilo přivést k vědomí a společně s dítětem byla převezena zdravotnickou záchrannou službou do třebíčské nemocnice,“ popsala událost policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muže se zdravotníkům přes veškerou snahu oživit nepodařilo.
„Je pro nás velkou ctí a velmi si vážíme toho, že jsme ocenění Zlatý záchranářský kříž získali, i když největší odměnou pro nás samozřejmě je, že se při zásahu podařilo zachránit život ženě a malému dítěti,“ řekla oceněná policistka Iveta Vávrová.

Úvodní foto: Ocenění policisté, archiv Policie ČR

Autor: Milan Pilař

31.07.2016


Další články