
Zleva Vladislav a Antonín Vejtasovi
Netradiční akce, k níž se Vladislav Vejtasa inspiroval při svých návštěvách u kolegů v Rakousku, slibuje mnoho překvapení zejména pro rodiny s dětmi. Ty se jistě rády zapojí do her, po nichž je čeká malé růžové pohoštění. Dospělým se otevřou i jindy nepřístupné části zahrady, založené v roce 1901. Budou seznámeni s její historií i se současností.
Šlechtitel růží Antonín Vejtasa uvede přítomné mezi
400 královen květin, které mají vysázeny v 52 odrůdách. Jsou to růže popínavé, keřové, mnohakvěté, nejvoňavější je Madame Isaac Pereire pojmenovaná podle manželky významného francouzského bankéře.

Přivítání u dveří
Návštěvníci budou moci k růžím nejen přivonět, ale zahradníci jim nabídnou i jejich ochutnávku. Z růží se totiž dá získat vynikající šťáva, sirup, který osvěží zejména v letních dnech.

Nový trend: Koule v jezírku
„I růžové víno bude k dispozici,“ usmívá se Vladislav Vejtasa. A dodává: „Akcí chci oslavit
110. výročí založení našeho zahradnictví. Na podzim se představíme u našich jižních sousedů. Známý rakouský zahradník Reinhard Kittenberger mi nabídl, abych v rámci jeho
Zahrad zážitků vytvořil i zahradu českou. A já se na její realizaci připravuji a upřímně se těším.“
Vejtasovo zahradnictví otevírá Růžový víkend v sobotu i v neděli od 8.00-17.00.
Autor: Pavel Kryštof Novák