Setkání rodáků zatopené Zahrádky úspěšné

V sobotu 25. října se uskutečnilo v zatopené vesnici Zahrádka u Ledče nad Sázavou setkání rodáků. Mluvilo se například o projektu odvodnění kostela.

uniweb weby

p1020667.JPG

"Tak tady vlastně byla před 30 lety zrušena obec Zahrádka, která měla v době svého největšího rozkvětu asi 2 000 obyvatel, 200 čísel popisných. Zanikla kvůli výstavbě přehrady na Želivce. Postupem času se vytvořilo sdružení bývalých rodáků, kteří mají zájem o to, aby se úplně na Zahrádku nezapomnělo a aby se to, co z ní zbylo, což je především kostel sv. Víta, nějakým způsobem zachránilo, oživilo a něco se tady dělo," prozradil Jan Čihák z Občanského sdružení Přátelé Zahrádky.

"Rádi bychom ještě v letošním roce zpracovali projekt na odvodnění kostela a v příštím roce ho uskutečnili. Všechno to děláme zejména proto, abychom mohli přistoupit k restaurátorským pracem na freskách, které jsou tím nejvzácnějším, co kostel v sobě má a co chrání. Fresky jsou zřejmě pozdně románské nebo raně gotické, jsou zajímavé hlavně proto, že pravděpodobně částečně zpodobují přemyslovský cyklus, což vlastně znamená knížata a kněžny, krále a královny tak, jak byli někdy na počátku 13. století známi," objasnil plány Marek Hanzlík, kastelán hradu Lipnice nad Sázavou, pod který již v době Trčků z Lípy Zahrádka patřila.

Autor: Martina Ježková

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 26.10.2008 00:000 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024