Stromovka v Lipnici slouží seniorům

Domov pro seniory Stromovka v Lipnici nad Sázavou zahájil v polovině listopadu 2006 svou činnost, provozuje ho obec Lipnice nad Sázavou a o vlastní pečovatelské služby se stará Oblastní charita Havlíčkův Brod.

uniweb weby

stromovka-02.JPG

"Vlastní název domova vychází z toho, že objekt je v bezprostřední blízkosti aleje stromů v příjemném prostředí nedaleko hradu Lipnice. Zajímavostí jistě je, že pokoje nejsou číslovány, nýbrž nesou názvy stromů (javor, jasan, olše, topol apod.). Veškeré prostory domova jsou zcela bezbariérové," vysvětluje Hana Fikarová z Oblastní charity Havlíčkův Brod. Svého prvního obyvatele přivítala Stromovka na přelomu roku 2006 a 2007. Během roku provozu se domov pro seniory postupně zcela obsadil. Stromovka má nyní deset obyvatel v devíti bytech, jeden větší byt je určen pro manželský pár. Průměrný věk seniorů je osmdesát let. Ti, kteří měli zájem, si za svým bytem udělali malý záhonek, o který pečují.

stromovky-03.JPG

"Z pečovatelských služeb nejvíce obyvatelé využívají dovážku obědů z místní základní školy, nákupy a úklid. Denně uklízím společné prostory Stromovky," informuje pečovatelka Ludmila Koťarová. Domov pro seniory v Lipnici nezahálí ani po stránce společenské. "Pravidelně do Stromovky chodí za seniory starosta Ladislav Horký a místní kněz Páter Pavel Veith. Ve společenské místnosti jsou slaveny narozeniny obyvatel. "O hudební program se starají dětí z místní základní školy umění. V červnu se ve společenské místnosti konalo představení kočovného divadla. Senioři se účastní všech akcí na hradě Lipnice, ať už se jedná o koncerty, divadelní představení či tesání kamene mladými kamenosochaři," podává výčet akcí Ludmila Koťarová.

V případě zájmu je Oblastní charita Havlíčkův Brod podle slov Hany Fikarové schopna zajistit terénní pečovatelskou službu i zdravotnické úkony domácí péče v Lipnici nad Sázavou i jejím okolí.

Autor: Milan Pilař


jazz club loop

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 15.04.2008 00:000 +
 
polymedia

Hlavní zprávy

 

uniweb webíky