Studentský projekt v Domově Háj aneb vařit se dá v každém věku

Studentky druhého ročníku dálkového studia SVOŠS Jihlava oboru sociální práce přišly se zajímavým nápadem. V Domově Háj v Ledči nad Sázavou uskuteční projekt nazvaný Umíme si uvařit aneb Scukněme se s cuketou čili cuketové hody.

uniweb weby

Teď v prosinci si klienti krajské příspěvkové organizace zvolili přípravu jednoho pokrmu ze čtyřchodového menu, následovat bude sestavování nákupního lístku, rozdělení činností a nácvik samotného vaření. Cílem je, aby si klienti dokázali připravit vlastní stravu.

Vzhledem k tomu, že Domov Háj připravuje na transformaci a klienti budou využívat nové formy pobytových i navazujících služeb, je nutné je podpořit v oblasti sebeobsluhy a samostatnosti. A právě s částí těchto dovedností má pomoci projekt Umíme si uvařit.

Účastníci projektu jsou už v tuto chvíli rozděleni do čtyř skupin a mají k dispozici vždy jednoho zodpovědného zaměstnance. „První tým bude připravovat cuketové hranolky s česnekem a parmazánem, druhý chce uvařit cuketovou polévku s opečenými krutóny a sýrem, další cuketové karbanátky a čtvrtá skupina zvládne připravit limonádu z cuketové šťávy. Pátým týmem budou klienti komunitního bydlení, kteří v současné době fungují samostatně, a ti si sami určí pokrm, který budou prezentovat jako překvapení,“ prozradila ředitelka domova Dana Pajerová.

Na závěr projektu, v březnu nebo v dubnu příštího roku se uskuteční den, kdy se všechny skupiny klientů setkají ke společnému vaření a budou prezentovat získané dovednosti. Dalším výstupem pak bude jednoduchá brožura s popisem zvoleného menu včetně surovin, nákladovosti, časové náročnosti pokrmů na přípravu, která bude obsahovat i různé rady a doporučení nebo zábavné historky, které se při nácviku jídel klientům přihodily.

Domov Háj poskytuje pobytovou sociální službu DZOP (domova pro osoby se zdravotním postižením) dospělým mužům i ženám s různým stupněm mentálního nebo kombinovaného postižení. Kapacita organizace je 74 klientů v ústavním typu služby a šest klientů v komunitním typu služby – rodinný domek. Po úspěšném zvládnutí procesu transformace organizace opustí stávající objekt a pobytové služby se ve formě nově postavených nebo zrekonstruovaných domků přesunou do různých lokalit. Nově přibyde služba chráněné bydlení, denní stacionář a sociálně terapeutická dílna.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy