Světlo pro AIDS do Jihlavy přinesla tisícovka svící

V Jihlavě se v pondělí 19. května uskutečnila akce Světlo pro AIDS, na Masarykově náměstí vzplanulo 1 101 svící za HIV pozitivní a AIDS nemocné žijící v ČR, měly upozornit na chybějící prevenci a slábnoucí boj s nebezpečnou nemocí.

obrázek: Světlo pro AIDS do Jihlavy přinesla tisícovka svící
aids-02.JPG

Více než tisícovka lidí podpořila akci Světlo pro AIDS, která se konala při příležitosti celosvětové vzpomínkové akce Světlo pro AIDS. „Akci podpořilo vedení města nejen přijetím akce v Jihlavě, ale také osobní účastí na happeningu, kam se dostavil primátor Jaroslav Vymazal, náměstkyně primátora Irena Wagnerová a náměstek primátora Martin Hyský,“ uvedl Radek Tulis, tiskový mluvčí jihlavského magistrátu.

aids-03.JPG

Na Masarykově náměstí na příchozí čekaly informační materiály, stužky, kondomy, ale také odborníci ze specializovaných pracovišť na cokoliv z problematiky HIV a AIDS. „Prevence proti AIDS téměř ustala. Opadl zájem veřejnosti, oficiálních institucí a bohužel i škol, které často odmítají získat pro svoje žáky a studenty informativní setkání a besedy. Neinformovanost mladých je v tomto případě velmi nebezpečná. Podporou této akce chceme na problém ukázat a připomenout, že témata HIV a AIDS sice téměř zmizela z obecné diskuze, z médií a ze škol, rozhodně ale nezmizelo riziko nakažení se nebo onemocnění touto smrtelnou nemocí. Naopak, počty nakažených, nemocných i zemřelých stále stoupají,“ komentoval znepokojivou situaci v prevenci AIDS primátor Jaroslav Vymazal.

V centru Jihlavy bylo možné se setkat s HIV pozitivními lidmi, kteří se nebojí o svém osudu mluvit a otevřeně komunikovat o všem, co HIV pozitivita a onemocnění AIDS přinášejí.

„Akce se zúčastnil i zástupce pelhřimovské Agentury Dobrý den. Ten mohl konstatovat, že akce se zúčastnil rekordní počet 1 104 lidí. Účastníci dostali symbol akce - červenou stužku, a vstoupili do vyhrazeného prostoru, kde následně podáním rukou vznikl lidský řetěz. Podobná akce v tomto rozsahu se zatím nikde neuskutečnila, rekord bude oficiálně zapsaný v knize rekordů,“ uzavřel Radek Tulis.

Spolupráce: Radek Tulis a Gabriela Součková

Autor: Milan Pilař

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články