Navštívit simulované archeologické naleziště a vyzkoušet si základní archeologické postupy na vlastní kůži mohou zájemci v sobotu 17. října v Lannerově domě v Telči.
Národní památkový ústav pro ně připravil program, kterým se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.
Sobotní program začne krátkou přednáškou na téma co je archeologie, jakými metodami pracuje a bude pokračovat návštěvou archeolaboratoře. Na zahradě Lannerova domu pak mohou zájemci provádět simulovaný archeologický průzkum pod vedením odborníků.
„Abychom lépe pochopili současnost, je třeba objevovat minulost. Archeologie nám může o člověku a světě kolem nás prozradit mnohem více, než si uvědomujeme. Přijďte a pátrejte s námi, jak se žilo v dávné historii,“ zve na sobotní akci archeolog Pavel Macků z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.
Program pro děti i dospělé v Lannerově domě v Hradecké ulici v Telči začíná v 9.00 a 11.00, vstup je zdarma.
Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů.
Organizací MDA usilují archeologové o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízejí možnost zapojit se do mnoha různých aktivit. MDA je hlavně oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás. Poprvé byl tento den slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice.
Autor: Ilona Ampapová