Vyšel nový Vlastivědný sborník Moravskobudějovicka

V pořadí třetí Vlastivědný sborník Moravskobudějovicka vyšel péčí Muzejního spolku v Moravských Budějovicích v redakci Jana Nekuly.

obrázek: Vyšel nový Vlastivědný sborník Moravskobudějovicka

Kniha na sebe poutá čtenářovu pozornost už samotnou obálkou, na níž je obraz Františka Makovičky zachycující návštěvu Jeho císařské výsosti arcivévody Albrechta Habsburského v Moravských Budějovicích v roce 1891. Na poslední straně je pak část z Komenského mapy Moravy z roku 1627, která je pozoruhodná tím, že německý název města je zde uveden jako Budweiss, jak se později německy nazývaly České Budějovice, zatímco Moravské dostaly název Budwitz. Oběma vyobrazeními se zabývá v krátkosti i František Vlk.

/uws_images/firmy/083199/clanky/vysel-novy-vlastivedny-sbornik-moravskobudejovicka/000001_h.JPG

část z Komenského mapy Moravy z roku 1627

Z článků na sebe poutá pozornost především Mladoňovický rod Nekulů od rychtáře po lékaře z pera Ivo Balíka, dále pak studie Františka Vlka Dům sv. Antonína v Moravských Budějovicích, doplněná bohatou fotodokumentací. Týž autor popisuje osudy moravskobudějovických legionářů, jakož i likvidaci jejich pomníku před gymnáziem. V dalším článku se věnuje Vlk sportu v Moravských Budějovicích, v dalším pak stoletému tamnímu gymnáziu. Václav Kovář se zabývá kamnářstvím na Moravskobudějovicku, přičemž rozsáhlá třináctistránková barevná fotopříloha je nadbytečná. V oddílu Osobnosti Vysočiny věnuje Ivo Binder pozornost sochaři Josefu Kapinusovi a malíři Františku Šindelářovi, Boris Šusta se zabývá dílem malířky Jarmily Šárkové a malíře Ivana Sobotky.
Jan Nekula hodnotí ve svém příspěvku obchvat kolem Moravských Budějovic.
Vlastivědný sborník Moravskobudějovicka lze zakoupit v muzeích v Třebíči a Moravských Budějovicích.

Autor: Pavel Kryštof Novák

31.07.2016
31.07.2016

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články