Generál Adam – rodák z Havlíčkobrodska, který řídil vojenské soudnictví

Před sto třiceti dvěma lety se ve vesnici Chlístov na Havlíčkobrodsku narodil Josef Adam, který se z bojiště první světové války vypracoval až na post prezidenta Nejvyššího vojenského soudu.

uniweb weby

Generál Josef Adam, který se narodil 6. března 1882, je absolventem německobrodského gymnázia. Po úspěšném složení maturitní zkoušky zahájil chlístovský rodák studia práv na pražské Karlo-Ferdinandově univerzitě. V této době také dobrovolně absolvoval jednoletý výcvik u pěšího pluku v Litoměřicích. V dalších letech se pak do uniformy čas od času nuceně vracel.

Na začátku roku 1911 byl Josef Adam promován na doktora práv a krátce poté zahájil svou kariéru v civilním soudnictví a advokacii. Po vypuknutí první světové války však byl čerstvý právník povolán na srbskou frontu, kde už v hodnosti praporčíka velel pěší četě. V červenci 1915 byl ale přemístěn k rakouským jednotkám do Itálie, kde byl o rok později zajat. V následujících měsících prošel mnoha zajateckými tábory, až se nakonec na sklonku války přihlásil do československých legií, kde poprvé během své kariéry zastával pozice ve vojenské justici.

Zpět do republiky se Josef Adam vrátil už v hodnosti kapitána. Vystřídal několik funkcí, až se v říjnu 1921 usadil na prestižní pozici náměstka Úřadu vojenského prokurátora v Praze. Adam však i v dalších letech rychle stoupal žebříčkem vojenských hodností, a byly mu tak svěřovány stále zodpovědnější úkoly a funkce.

Nejvyšších kariérních postů však Josef Adam dosáhl ve třicátých letech. Nejprve se v roce 1933 stal přednostou justičního oddělení Ministerstva národní obrany, o tři léta později byl pak povýšen do hodnosti generála a po dalším roce stanul v čele Nejvyššího vojenského soudu tehdejší Československé republiky, což byla nejvyšší funkce, které mohl právník v tehdejší armádě dosáhnout.

Přicházející nacistická hrozba však kariéru chlístovského rodáka zastavila. Generál Adam sice zůstal v čele Nejvyššího vojenského soudu v průběhu celé mnichovské krize i následně v období takzvané druhé republiky, po okupaci Čech a Moravy však byl z armády odejit a do služby vlasti se už nikdy nevrátil.

Po svém propuštění se chlístovský generál pravděpodobně uchýlil do ústraní, jeho osudy během okupace a po ní se však do dnešních dní nepodařilo zcela zrekonstruovat. Josef Adam zemřel ve věku šestasedmdesáti let 22. dubna 1958.

Autor: Jiří Svatoš


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 06.03.2014 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy