Před sto lety zemřel na haličské frontě malíř Jindřich Prucha

Nejkrásnější obrazy namaloval malíř Jindřich Prucha na jaře osudného roku 1914. Tehdy stál na vrcholu svých tvůrčích sil.

zprávyuniweb

/uws_images/firmy/083199/clanky/pred-sto-lety-zemrel-na-halicske-fronte-malir-jindrich-prucha/000001_h.JPG

Chotěboř

Krátce nato ale musel narukovat na východní frontu a v Haliči u Komarova 1. září padl. Stal se jednou z prvních obětí Velké války. Uzavřel se tak krátký život mimořádně nadaného umělce, který měl mimo své Železné hory rád i Vysočinu, její předjaří a jara, jež s erudicí zachycoval na svá plátna.
Prucha se narodil v roce 1886 v Uherském Hradišti. S rodinou se často stěhoval, až jeho otec při odchodu na odpočinek zakoupil samotu Županda u Běstviny.

/uws_images/firmy/083199/clanky/pred-sto-lety-zemrel-na-halicske-fronte-malir-jindrich-prucha/000002_h.JPG

Chalupy v Železných horách

A Běstvina se stala pro Pruchu něčím podobným jako pro Slavíčka Kameničky. Náměty ke svým obrazům nacházel Prucha ovšem i tam – zejména zde pobýval na podzim v roce 1913.
/uws_images/firmy/083199/clanky/pred-sto-lety-zemrel-na-halicske-fronte-malir-jindrich-prucha/000003_h.JPG

Jarní odpoledne

Měl rád i Chotěboř, kde rok nato uspořádal v místní škole svou poslední výstavu. Před její vernisáží pronesl přednášku o tradici v českém výtvarném umění. A že se výstava líbila, o tom svědčí počet návštěvníků. Přišlo jich na čtyři sta.
Jindřich Prucha prošel několika školami, ale žádnou nedostudoval. Malířské virtuozity dosáhl mimo talentu nezměrnou pílí. Před tou kapituloval nakonec i jeho otec, který si z počátku nepřál, aby byl syn malířem.
/uws_images/firmy/083199/clanky/pred-sto-lety-zemrel-na-halicske-fronte-malir-jindrich-prucha/000004_h.JPG

Z Kameniček

Nejvíce rozuměla jeho dílu sestra Vojslava, která i po bratrově smrti se starala o uměleckou pozůstalost a zůstala až do svých 95 let věrna kraji, který Prucha tak miloval. Spolu se svými rodiči je pohřbena na hřbitově v Běstvině, zatímco bratr byl pohřben v daleké cizině do společného hrobu.
/uws_images/firmy/083199/clanky/pred-sto-lety-zemrel-na-halicske-fronte-malir-jindrich-prucha/000005_h.JPG

Zlatá ulička

Ve svém díle navazoval Prucha na Muncha, jehož výstavu viděl v Mnichově, na Chitussiho i Slavíčka, nakonec ale zůstal sám sebou, lyrickým krajinářem. Jedním z jeho posledních obrazů byla Vlastní podobizna, která je jedním z nejkrásnějších vlastních portrétů českého umění.
Na chotěbořském zámku ve stálé expozici se má možnost návštěvník setkat s Pruchovým dílem, s jeho kresbami vytvořenými v Mnichově, s krajinomalbami, které, stejně jako písemnou pozůstalost a část jeho skicářů, věnovala chotěbořskému muzeu sestra Vojslava.

Autor: Pavel Kryštof Novák

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
út 2.9.2014 00:000 +
 
uniwebzpravy2018

Hlavní zprávy