Evropské vojenské centrum vznikne v Jemnici

V sobotu 22. září se před zámkem Jemnici uskutečnilo představení projektu Evropské vojenské centrum maršála RAF a armádního generála Karla Janouška.

uniweb weby

/uws_images/firmy/083199/clanky/evropske-vojenske-centrum-vznikne-v-jemnici/000001_h.jpg

Představitelé řádu cyriaků s vlajkami

„Projekt považuji za skutečně mimořádný. V dnešní době je nanejvýš potřebné, aby se udržela paměť národa, paměť naší společnosti, aby oběti nebyly zapomenuty, aby současná i budoucí generace nezapomněly na naše vojáky, kteří nám vybojovali svobodu. A to nejen z nacistické okupace,“ zdůraznila Zoe Svobodová-Klusáková, dcera prezidenta Ludvíka Svobody.

/uws_images/firmy/083199/clanky/evropske-vojenske-centrum-vznikne-v-jemnici/000002_h.jpg

Expozice muzea vypovídají o hrdinství našich vojáků

„Obdobný projekt v Evropě se neuskutečnil možná už devadesát let, tím více si cením přístupu cyriaků. Po dlouhých letech se opět rytířské řády sbližují s armádou, a to vidím jako naději do budoucna.
/uws_images/firmy/083199/clanky/evropske-vojenske-centrum-vznikne-v-jemnici/000003_h.jpg

Své poselství čte válečný veterán druhé světové války Emil Boček (89), nositel řádu Bílého lva

Projekt je natolik výjimečný, že si to ani nedokážeme představit – a doceněn bude asi až v budoucnu,“ uvedl provinční maršál řádu templářů pro střední a východní Evropu Svatopluk, kníže von Haugwitz.
Kněží Petr Boček z náměšťské základny letectva a Mons. Josef Brychta, místní farář, požehnali na závěr rekonstrukci jemnického zámku a realizaci vojenského centra, stejně jako vlajkám České republiky, RAF a standartě řádu cyriaků, které byly uvedeny do nově otevřeného muzea.
„V celé severní části zámku by mělo být interaktivní muzeum zachycující hrdinství legionářů, vojáků na frontách první a druhé světové války i novodobých veteránů,“ informoval generální převor cyriaků Jiří Stanislav.


Autor: Pavel Kryštof Novák

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 23.09.2012 00:000 +
 

Hlavní zprávy

 

uniweb webíky