Jihlava bude mít druhou divadelní scénu - Operní divadlo Jihlava

V krajském městě brzy zahájí provoz Operní divadlo Jihlava, první profesionální operní scéna na Vysočině. Návštěvníkům nabídne nejen neopakovatelné zážitky, ale také mladé talenty.

uniweb weby

„Operní divadlo Jihlava zahájí svou první sezonu sice až na podzim roku 2019,  představí se ale už v září letošního roku slavnostním galakoncertem, na kterém se objeví jak soubor, tak i vedení divadla. Jeho domovskou scénou se stanou prostory jihlavského Domu kultury (DKO), které nabízejí dostatečné zázemí pro soubor, orchestr i vedení divadla,“ přibližuje za Operní divadlo Jihlava, z. s., Tomáš Kucej.

Za vším stojí nadějný operní pěvec z Horní Cerekve Ondřej Slavičínský. Ten spolu s kolegy navštěvuje místa po České republice s úspěšným projektem (Ne)jen operní koncerty. „Je škoda, že tak velký kraj s dlouholetou kulturní tradicí má pouze jednu profesionální scénu a to činoherní – Horácké divadlo Jihlava, kde operní a operetní produkce nejsou. Proto přišel tento nápad udělat vlastní operní scénu, která by působila právě v krajském městě a doplnila by tento chybějící segment kultury,“ přiblížil své myšlenky budoucí ředitel Ondřej Slavičínský.

Premiérou první sezony se stane na podzim roku 2019 drama-opera Evžen Oněgin od Petra Iljiče Čajkovského. „Ondřej se už před nějakou dobou začal ptát šikovných a nadaných absolventů konzervatoří, JAMU a HAMU, zda by se tohoto projektu chtěli zúčastnit. Tuto drama-operu jsme zvolili hlavně díky možnosti obsadit mladé pěvce, což je pro naše divadlo podstatné. Hra nabízí plno nejrůznějších emocí, zamilované, mladé a nezkušené lidi,“ uvedl produkční Operního divadla Tomáš Kucej.

Jihlavské divadlo by se mělo lišit od konkurenčních scén v naší zemi. „Chtěli bychom, aby naše scéna byla inspirována „západním modelem divadla“. Mladé nadějné umělce si divadla zavřou do zkušebny, vypiplají si je a pak je posílají do zahraničí a jsou na jejich úspěchy pyšní a chlubí se s nimi. Proto by tato operní scéna byla otevřená mladým nadějným pěvcům a hudebníkům, kteří si zaslouží dostat šanci posunout se ve své kariéře a něco v životě dokázat,“ vysvětlil problematiku Ondřej Slavičínský.

Tato scéna nebude působit pouze v Jihlavě, zaměří se také na prázdná divadla v Česku i zahraničí. V současnosti vedení divadla hledá partnerské divadlo v zahraničí, kde by umělecký soubor mohl zdokonalovat své zkušenosti a zároveň rozšiřovat podvědomí o Vysočině a krajské Jihlavě. Speciální program připravuje také pro laiky a studenty, kteří budou moci nakouknout pod pokličku operní tvorby.

Ondřej Slavičínský

Narodil se v květnu roku 1998 v Pelhřimově a své hudební vlohy objevil náhodou ve svých třinácti letech, kdy svůj talent projevil na Základní umělecké škole v Jihlavě u ředitelky Dany Fučíkové. Od roku 2014 studoval na Konzervatoři Brno u MgA. Hany Škarkové klasický zpěv, nyní studuje na Mezinárodní konzervatoři Praha u profesora Romana Janála, který je sólistou Národního divadla.

Ondřej stojí za organizováním projektů jako jsou Vánoční benefiční koncerty či (Ne)jen operní koncerty.  Za svůj talent obdržel Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina – dřevěnou medaili určenou mladým osobnostem, u kterých se předpokládá perspektivní růst. 

V Operním divadle Jihlava působí jako ředitel, zakladatel a také jako vystupující umělec.

Tomáš Kucej

Divadlo je mu blízké zejména díky působení v několika oblastních divadelních souborech a psaní autorských her. Posledních pět let pracoval jako redaktor v několika regionálních médiích.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy

 

uniweb webíky