Ve čtvrtek 17. listopadu doplula loď Horácko, která míří na Dalešickou přehradu, do loděnice ve Chvaleticích. V pátek 18. listopadu bude pokračovat po silnici na Vysočinu.
„V pátek ráno vyzvedneme loď z vody, uložíme na podvozek a vyjedeme z pravého břehu Labe ve Chvaleticích na trasu přes Kladruby nad Labem, Břehy, Přelouč, Nové Dvory, Církvice, Havlíčkův Brod, Ždírec nad Doubravou, Žďár nad Sázavou, Domašov, Zbraslav, Náměšť nad Oslavou, Sedlec a Kramolín,“ uvedl pro online deník Vysočina-news.cz Milan Jahoda, který přepravu lodi zajišťuje.
Loď Horácko byla v roce 2009 dovezena z Rakouska, kde brázdila vody na rakouském jezeře Altaussee. Vyrobena byla v Loděnici Korneuburg AG a doposud jezdila po Labi. „Jde o nízkoponorovou loď, její ponor je šedesát pět centimetrů. Je dlouhá 22 metrů a široká 4,5 metru, na palubu pojme 115 cestujících z toho třicet na horní sluneční palubu, která je otevřená, v zadní části je salon s barem pro padesát osob a v přední části je pak zbytek míst k sezení, celá je nekuřácká,“ doplňuje Milan Jahoda s tím, že je o něco menší než výletní lidi, které znají lidé z Brněnské přehrady. „V pátek ráno ji začneme nakládat v 8.00 a podle toho, jaké komplikace se objeví, či neobjeví se vydáme na cestu po souši,“ dodává Milan Jahoda.
Projížďky na lodi Horácko plánují na Dalešické přehradě od ledna do dubna budou každou sobotu a neděli od 13.00. Na 22. dubna příštího roku je pak naplánováno slavnostní zahájení pravidelné lodní dopravy na přehradě Dalešice v Autocampu Wilsonka.
Více na www.dalesickaprehrada.cz.
Autor: Milan Pilař