Národní sportovní agentura výrazně navyšuje přímou podporu malým klubům

Vzhledem k rekordnímu zájmu o dotační programy vypsané Národní sportovní agenturou rozhodl předseda NSA Milan Hnilička o navýšení alokace programu Provoz a údržba o 100 milionů korun na půl miliardy.

uniweb weby

Společně s navýšením programu Můj klub o 144 milionů korun bude letos přímá podpora sportovních klubů nejvyšší v historii.

Dotační program Můj klub, který podle počtu sportovců do 23 let napřímo financuje všechny mládežnické kluby v České republice, zaznamenal výrazný nárůst zájmu klubů oproti minulým ročníkům: „Upravili jsme podmínky nejpopulárnějšího programu na financování mládežnických klubů tak, aby byl pro kluby co nejsrozumitelnější a nejjednodušší na administraci. Výsledkem je nárůst žádostí o 700 na současných 7150, které vyřizujeme,“ vysvětluje důvod nárůstu počtu žádostí předseda NSA Milan Hnilička a dodává: „Proto jsme oproti loňsku navýšili alokaci v tomto programu o 144 milionů.“ Zájem sportovních klubů je tak vysoký, že i přes výrazné navýšení alokace požadovaná suma celkovou alokaci převyšuje. Musí proto dojít ke korekci koeficientem 0,89, což ale neznamená, že kluby dostanou méně financí než loni: “My jsme navýšili jednotlivé částky, které kluby dostávají na každého mladého sportovce. Proto nehrozí, že by někdo po korekci koeficientem 0,89 dostal méně peněz než loni.“ vysvětluje místopředsedkyně pro dotační programy Markéta Kabourková.

Naopak tisíce klubů v České republice budou mít k dispozici na sport mnohem více peněz než doposud – do loňského roku totiž používaly na provoz svého sportoviště finance z programu Můj klub. Letošní rok vypsala Národní sportovní agentura nově program Provoz a údržba, který klubům pomáhá s náklady na provoz sportovišť a díky tomu klubům zbyde více prostředků z programu Můj klub na trenéry, vybavení, nebo například účast na turnajích pro děti.

„Program Můj klub jsme navýšili o 144 milionů a společně s programem Provoz a údržba se jedná pro letošní rok o nárůst přímé podpory zejména malých klubů o rekordních 644 milionů Kč.“ upřesňuje předseda NSA Milan Hnilička. Národní sportovní agentura již na začátku února prvním klubům poslala rozhodnutí o výši dotace, což je nutný administrační krok k vyplacení podpory. „Celkově směřujeme k tomu, abychom měli vyplaceno do konce března. Kluby tak obdrží své finance o mnoho měsíců dříve, než byly zvyklé v posledních letech.“ dodává Milan Hnilička.

Rekordní zájem o dotace u Národní sportovní agentury provází i investiční programy – například dotační program „Regionální infrastruktura“ nad 10 mil., na který byla původní alokace 600 milionů Kč zaznamenal za prvních 36 hodin od spuštění žádosti za 805 milionů.

Proto předseda NSA Milan Hnilička rozhodl o navýšení na dvojnásobnou sumu 1,2 mld.: „Jsem rád, že se podařilo pro letošní rok vyjednat pro český sport o 4 miliardy korun více oproti loňskému roku. Zájem o dotační programy je nicméně tak velký, že bychom bez problémů využili i mnohem vyšší navýšení.“ V současné době probíhá finální kontrola a administrace žádostí v programech Významné sportovní akce, Můj klub a Podpora sportovních svazů.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

netConcert

Hlavní zprávy

 

uniweb webíky