Radní Havlíčkova Brodu odsouhlasili zákaz podomního prodeje. Počínaje březnem obchodníci nesmějí nabízet zboží po domech bez předchozí objednávky spotřebitele.
„Jedná se především o zprostředkovatele, kteří nabízejí dům od domu smlouvy na odběr nějakého druhu zboží. Tento typ prodeje veřejnost často kritizovala jako nepřiměřený zásah do soukromí občanů v jejich domácnostech. Rada města proto odsouhlasila podobně jako v mnoha jiných městech jeho zákaz,“ upřesnil starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl.
Podomní prodej zakazuje tzv. Tržní řád, do kterého bylo toto ustanovení doplněno. „Pokud obyvatelé města zjistí porušení tohoto zákazu, doporučujeme, aby se ihned obrátili na městskou polici, která zajistí zdokumentování porušení Tržního řádu a věc následně předá k řešení Obecnímu živnostenskému úřadu. Podnikající fyzická osoba, která zákaz poruší, se dopustí správního deliktu. Za ten jí může být uložena pokuta až do výše 200 000 Kč,“ doplnila Alena Doležalová, tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice.
Autor: Milan Pilař