Žďárský zámek otevírá sezonu s novým barokním pasem

Zámek ve Žďáře nad Sázavou zahájil novou sezonu. Po loňském úspěšném otevření Muzea nové generace letos přichází barokním pasem a sérií akcí Festival Čtvero ročních období.

obrázek: Žďárský zámek otevírá sezonu s novým barokním pasem
/uws_images/firmy/083199/clanky/zdarsky-zamek-otevira-sezonu-s-novym-baroknim-pasem/000001_h.JPG

Barokní pas umožňuje neomezený celoroční vstup do několika míst areálu

Koncept Čtvero ročních období je založen na celoroční nabídce aktivit, tedy i mimo turistickou sezónu. Každá akce festivalu má svůj osobitý charakter, svůj svět a rozmanitost a program tedy osloví nejen obyvatele Žďáru nad Sázavou a přilehlého okolí. Cílem celoročního konceptu je jednotlivé sezónní akce rozvíjet, obohacovat a hlavně umožnit dalším partnerům a umělcům z tuzemska i zahraničí na akcích participovat.
„Naším cílem je učinit z areálu zámku živé místo pro tvořivost a kreativitu, aby návštěvníci mohli být přímo účastni daných akcí, aktivně se zapojit a získat zase jiný pohled na toto místo a jeho historii – a to během celého roku,“ uvedl Constantin Kinský.
Čtvero ročních období představuje čtyři klíčové události v průběhu letošního roku:
Jaro: Dny otevřených zahrad (28.–29. květen)
Venkovní prostory zámku a především soukromé zahrady paní Thamary Kinsky se opět otevřou široké veřejnosti, přiblíží návštěvníkům rozmanitost a krásu nejen zahradnictví.
Představí veřejnosti vedle duchovního a kulturního odkazu žďárského kláštera a zámku také současné možnosti areálu. Součástí budou také farmářské trhy, projížďky na koních, tématické workshopy pro děti i dospělé či koncerty. Víkendová akce pro celou rodinu.
Léto: Klášterní noc (3. září)
Dá možnost návštěvníkovi pochopit, co vlastně klášter je. Jedná se o unikátní homogenní celek, který vždy byl kulturním, hospodářským, ale i ekonomickým centrem nejen regionu. Seznámí formou odpoledního a večerního programu návštěvníky – rodiny s dětmi i milovníky historie a studenty - s dennodenním životem v klášteře, s každodenními strastmi i radostmi klášterního života.
Podzim: Den dýní: Rozsviťte zámecký areál (29. října)
Akce je primárně určena rodinám s dětmi a jejím cílem bude spolupráce s místními zahradnickými spolky, školami a zájmovými skupinami. V rámci odpoledního programu, s přesahem do večera bude zpracování/vyřezání dýně dětmi a dospělými, následná prezentace výsledků formou soutěže a jejich rozmístění v areálu zámku. Rozsvítit areál zámku světlem a kreativitou lidí.
Zima: Vánoční trhy (Adventní víkendy - 26. listopadu, 3., 10. a 17. prosince)
Akce především pro obyvatele Žďáru a okolí, která má ukázat areál zámku a klášteru zase v jiném světle – ve světle místní tvořivosti a umění. Návštěvníci se mohou těšit na doprovodný program, řemeslné a regionální produkty.
Další letošní novinkou je Barokní pas. Ten umožňuje neomezený celoroční vstup do několika míst areálu. Jeho prostřednictvím mohou jeho držitelé navštěvovat opakovaně po celý rok a bez dalších poplatků Muzeum nové generace, Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze a prohlídkovou trasu Po stopách Santiniho. Poskytne také slevy na vstup do Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a slevy na nákup zboží v zámeckém obchodě s dárkovým zbožím. Zároveň Barokní pas umožní zvýhodněné vstupné na letošní ročník mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla KoresponDance, který se bude konat 8. až 10. července.

Více informací na: www.zamekzdar.cz/klub-pratel.

Autor: Milan M. Deutsch

30.07.2016
30.07.2016


Další články